Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Saradnjom protiv loših uslova rada

Objavljeno 07.06.2012.

Crno na beloPiše: Anđelka Marković, savetnica za PR na projektu „Dostojanstven rad za svakog“ (Blog o socijalnom uključivanju)

Kampanja za dostojanstven rad pod nazivom “Crno na belo – Zajedno smo glasniji” (www.crnonabelo.com) pokrenuta je kako bi se građani koji čine radno aktivno stanovništvo ohrabrili da budu glasniji u borbi za svoja prava, da bi se motivisali da iznesu svoja iskustva. Da bi se uključili i povezali. Takođe, kampanja je pokrenuta da bi se pravni i institucionalni okvir unapredili  i izgradilo pratnerstvo sa širokim krugom vladinih i nevladinih aktera u cilju unapređenja uslova za dostojanstven rad u Srbiji.

Šta znači dostojanstven rad? Dostojanstven rad znači socijalnu zaštitu u slučaju bolesti ili trudnoće. Dostojanstven rad znači biti slobodan od eksploatacije. Dostojanstven rad znači dozvoliti ljudima da se organizuju i zastupaju svoje interese kolektivno kroz sindikate i da se uključe u istinski dijalog kao građani i radnici. Dostojanstven rad znači radno mesto bez diskriminacije ili zlostavljanja, na kome se zarade isplaćuju i gde se poštuju propisi o bezbednosti i zdravlju na radu. Zato što iako trenutno može donositi prihod, rad bez ikakvih prava na duži rok razara i osiromašuje i radno sposobno lice i njegovu porodicu. Zato što ako postoje uslovi za dostojanstven rad može se ostvariti napredak i pojedinca i društva u kome on/ona živi i radi.

Stvaranje uslova za dostojanstven rad je od izuzetne važnosti, pogotovu za društvo kakvo je Srbija i sve zainteresovane strane imaju razlog da se taj standard postigne:

–  Interes je građana da se više govori o konkretnim slučajevima diskriminacije i kršenja prava, da saznaju više o tome kako da svoja prava zaštite i odbrane;

– Interes je poslodavca da prihvati principe dostojanstvenog rada, jer njegov uspeh zavisi dobrim delom i od zadovoljnih i radu posvećenih radnika;

– Interes je države i cele zajednice da se smanji rad na crno, da se izmiruju obaveze prema državi i da se tako primenjuje princip solidarnosti prema onima koji realno ne mogu sami da privređuju.

Da bi konačni cilj u potpunosti bio ostvaren, da bi u društvu videli promenu koju želimo, potrebna je sinergija najšireg fronta institucija i organizacija. Ulogu u unapređivanju ovog korpusa prava građana mogu i moraju, ali nije dovoljno da imaju jedino organizacije / institucije koje su stručne na polju ekonomskih i socijalnih prava, koje se bave postizanjem zadovoljavajućeg nivoa poštovanja ovih prava i sl. Front nužno mora biti širi.

(…)

Tekst “Saradnjom protiv loših uslova rada” Anđelke Marković u celini možete pročitati na Blogu o socijalnom uključivanju.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]