Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Šest gradova i opština pruža podršku roditeljstvu

Objavljeno 01.04.2021.

rani razvoj - ilustracijaOdržavanjem onlajn skupa i potpisivanjem sporazuma o saradnji, 22. marta je zvanično je počela realizacija projekta ‚‚Podrške lokalnim samoupravama za širenje dobrih politika i praksi podrške roditeljstvu“, koji realizuje Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) uz podršku UNICEF-a u Srbiji.

Šest lokalnih samouprava (Palilula – Beograd, Novi Sad, Kragujevac, Bor, Vranje, Novi Pazar) su korisnici projekta, a prioritet je zajednički – briga o ranom razvoju dece i podrška roditeljstvu. Podrška se ogleda u unapređenju usluga i programa podrške roditeljstvu i ranom razvoju kroz jačanje kapaciteta jedinica lokalne samouprave za međusektorsku saradnju u obezbeđivanju kontinuiteta, kvaliteta, dostupnosti usluga podrške roditeljstvu, posebno ugroženim porodicama.

Pored predstavnika lokalne samouprave, značaj ove teme prepoznali su i donosioci odluka sa nacionalnog nivoa, koji su poželeli puno uspeha u realizaciji projektnih aktivnosti.

Branko Ružić, prvi potpredsednik Vlade RS i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja naglasio je da je delatnost predškolskih ustanova dugi niz godina razvijana kao multifunkcionalna.

„Danas možemo biti ponosni zato što integrisani sistem predškolskog vaspitanja i obrazovanja obezbeđuje ostvarivanje različitih funkcija: podršku celovitom razvoju i dobrobiti dece, negu, preventivno-zdravstvenu i socijalnu zaštitu dece, kompenzatornu funkciju, podršku razvijanju osnova ključnih obrazovnih kompetencija za celoživotno učenje, podršku porodici u ostvarivanju svoje vaspitne funkcije“, rekao je Ružić. On je dodao da se teži razvoju predškolskog vaspitanja i obrazovanja koje će biti dostupno svoj deci, koje uvažava potrebe i prava dece i porodice, koje je otvoreno u građenju odnosa sa porodicom, sa drugim delovima u sistemu obrazovanja, lokalnom i širom društvenom zajednicom.

Marija Obradović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave istakla je da je Vlada Republike Srbije visoko na listu prioriteta svog rada stavila decu i njihovu budućnost.

„Zato mi je veoma drago da su lokalne samouprave prepoznale svoju ulogu u tom procesu. Ovaj projekat poseban značaj dobija danas, u vreme kada se borimo sa COVID 19 pandemijom, kada su stanovi i kuće postali i vrtić i škola za decu, a roditeljima radni prostor. Vi koji danas potpisujete Memorandum radite na unapređenju svojih kapaciteta i znanja kako bi pružili roditeljima kvalitetnu i održivu podršku sistema, menjajte svoje propise i politike, usklađujte ih sa propisima koje ova država već ima i prenesite svoja stečena znanja na druge lokalne samouprave u Srbiji“, poručila je ministarka Obradović.

Đorđe Staničić, generalni sekretar SKGO, ovom prilikom je istakao da je zadatak SKGO da pruži podršku lokalnim samoupravama da razviju i unaprede postojeće javne politike i procedure radi jačanja sistema podrške roditeljima i starateljima u prvim godinama odrastanja deteta.

„Veoma je važno da sistemski ukažemo na činjenicu da je društvu od primarnog značaja da dete bude u fokusu, a to dete treba da ima roditelje koji su dovoljno kompetentni i psihički stabilni da odgovore na sve potrebe njegovog razvoja u ovim zahtevnim vremenima“, naglasio je Staničić.

„Svim roditeljima je potrebna sistemska podrška na njihovom putu roditeljstva. Ova podrška je ključna u odgovaranju na razvojne potrebe deteta i jedan je od načina prevencije nasilja nad decom. Pozdravljam napore Vlade Republike Srbije koja je već prepoznala potrebu da uloži u rani razvoj dece. Sada je neophodno usaglašeno delovanje između sektora zdravlja, obrazovanja i socijalne zaštite. Danas imamo razloga za optimizam. Šest gradova i opština su pioniri u izgradnji integrisanih politika i budžeta oblikovanih prema potrebama ranog razvoja dece. Nadamo se da će ove opštine podeliti svoje znanje i iskustvo širom zemlje u predstojećim godinama. Sigurna sam da će Vlada i lokalne zajednice, zajedno sa UNICEF-om i uz podršku Lego Fondacije, osigurati kvalitetnu podršku zdravom razvoju sve dece u Srbiji, pogotovo onih do kojih se najteže doseže. To je od suštinske važnosti za napredak dece. To je ključ za razvoj održivog društva“, istakla je Dejana Kostadinova, direktorka UNICEF-a u Srbiji.

Ovaj projekat se realizuje kao deo programa „Podrška podsticajnom roditeljstvu kroz igru“, a koji zajedno sprovode UNICEF, SKGO, Gradski zavod za javno zdravlje Beograd, Republički institut za socijalnu zaštitu, Savez udruženja medicinskih sestara predškolskih ustanova Srbije, Harmonija – Centar za podršku ranom razvoju i porodičnim odnosima i Institut za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, uz podršku LEGO Fondacije.

Izvor: www.mpn.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]