VAŽNO OBAVEŠTENJE: Rok za podnošenje prijava je produžen do 14.5.2021. u 23:59.
Grupa „Novinarke protiv nasilja prema ženama“, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji otvorili su konkurs za fotografije i ilustracije koje će doprineti etičnom medijskom izveštavanju o problemu nasilja prema ženama.
Cilj konkursa je formiranje baze fotografija i ilustracija koje na odgovoran, etičan i nestereotipan način prikazuju problem nasilja prema ženama, njegove oblike, reakciju okoline i nadležnih institucija na nasilje, podsećaju na kažnjivost nasilja i usmerene su ka solidarnosti sa osobama koje su izložene nasilju i njihovom osnaživanju. Bazu će besplatno moći da koriste mediji u Srbiji kako bi kroz odgovorno izveštavanje doprineli boljem razumevanju i prevenciji nasilja prema ženama.
Na konkursu mogu učestvovati fotografkinje i fotografi, ilustratorke i ilustratori, radovima koji odgovaraju zadatim propozicijama u vezi sa kvalitetom i sadržajem. Fotografije i ilustracije treba da budu zasnovane na principima odgovornog i profesionalnog izveštavanja, i da se rukovode Smernicama za medijsko izveštavanje o nasilju prema ženama grupe Novinarke protiv nasilja prema ženama, posebno delom koji se odnosi na fotografije i video zapise.
Tekst konkursa, specifikacije, smernice i detaljna pravila možete pročitati ovde. Osim dostavljanja svojih radova, učesnice i učesnici treba da popune prijavni formular/izjavu o autorskim pravima i (ukoliko je potrebno) dostave popunjenu izjavu modela na fotografiji. Prijave, kao i eventualna pitanja šalju se elektronskim putem na adresu photovaw.rs@undp.org.
Konkurs je otvoren do 14. maja 2021. godine.
Odluku o najboljim radovima, najkasnije 30 dana od zatvaranja konkursa, doneće žiri u sastavu:
- Aleksandar Kelić, profesor fotografije, Fakultet primenjenih umetnosti u Beogradu
- Nikola i Nenad Radojčić (Braća Burazeri), grafički dizajneri
- Marija Janković, fotografkinja, urednica fotografije u nedeljniku „Vreme“
- Marija Čečen, članica grupe „Novinarke protiv nasilja“ i direktorka Fonda B92
- Danijela Šegan, savetnica za medije u kancelariji Poverenika za zaštitu ravnopravnosti
- Maja Branković Đundić, rukovoditeljka Sektora za rodnu ravnopravnost, UNDP u Srbiji
- Aleksandra Ivanović, asistentkinja za digitalne medije, UNDP u Srbiji.
Autori 30 najboljih radova po izboru žirija biće nagrađeni kompletima koji se sastoje od grafičke table i eksternog hard diska. Svi radovi pristigli u okviru konkursa koji odgovaraju zadatim kriterijumima činiće deo baze fotografija i ilustracija koje doprinose etičnom medijskom izveštavanju o nasilju prema ženama.
Mediji su važni saveznici u ukazivanju na rasprostranjenost nasilja prema ženama, kao i kada je reč o prepoznavanju da je ono složen društveni problem koji ne utiče samo na osobu koja je nasilju izložena, već i na njenu decu, porodicu, prijatelje, na bezbednost cele zajednice.
Ipak, i pored te važne uloge, istraživanja u Srbiji ukazuju na senzacionalizam i stereotipno medijsko izveštavanje o ovoj temi. Analiza grupe Novinarke protiv nasilja utvrdila je da se u medijima često koriste fotografije i video zapisi koji na neadekvatan i stereotipan način prikazuju nasilje, i to u 28% medijskih objava. Tu spadaju i fotografije i snimci koji prikazuju simulaciju nasilja, fizičke povrede i ženu kao nemoćnu žrtvu nasilja.
Neadekvatnim izveštavanjem nasilje se normalizuje u javnom mnjenju, a ženama žrtvama nasilja nanosi se dodatna šteta, ugrožavanjem njihove bezbednosti i privatnosti, i dodatnom viktimizacijom. Odgovorno izveštavanje može biti podrška ženama da iz nasilja izađu, a u društvu podstiče apsolutnu neprihvatljivost nasilnog ponašanja. Pored odgovornog izveštavanja o nasilju prema ženama, potrebno je i vizuelnim sredstvima poslati poruku o neprihvatljivosti nasilja, o kažnjivosti dela i pokazati solidarnost sa onima koji su bili izloženi nasilju.
Organizatori konkursa ovim putem pozivaju sve fotografkinje i fotografe, ilustratorke i ilustratore da svojim radovima učestvuju u promeni medijske slike kada je u pitanju percepcija nasilja prema ženama i tako doprinesu njegovom zaustavljanju.
Konkurs se sprovodi u okviru projekta „Integrisani odgovor na nasilje nad ženama i devojčicama u Srbiji III“, koji zajedno sprovode UNDP, UNICEF, UN Women i UNFPA u partnerstvu sa Vladom Republike Srbije, na čelu sa Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost, uz podršku Vlade Švedske. Ova inicijativa usmerena je na razvoj društvenog i institucionalnog okruženja koje će doprineti nultoj toleranciji i iskorenjavanju nasilja nad ženama u Srbiji.
Izvor: www.rs.undp.org
Napiši komentar