Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Socijalno uključivanje Roma i Romkinja važno i za ulazak Srbije u EU

Objavljeno 24.09.2018.

Jedanaest gradova i opština dobija urbanističke planove za romska naseljaŠef I sektora operacija Delegacije EU u Srbiji Nikolas Bizel izjavio je 21. septembra da je socijalno uključivanje Roma i Romkinja od posebne važnosti za proces priključivanja Srbije Evropskoj uniji. Bizel je rekao da je EU svesna da su Romi najveća etnička grupa u Evropi, a da su najviše diskriminisani, ali je cilj EU da unapredi njihov položaj i u zemljama koje pristupaju Uniji.

EU je obezbedila četiri miliona evra za program podrške inkluziji Roma – osnaživanje lokalnih zajednica za inkluziju Roma u Srbiji, a 11 opština i gradova potpisalo je ugovore o planovima za uređenje romskih naselja, što će doprineti uključivanju te manjinske zajednice u društvo.

Deo novca za podršku ozakonjenju stambenih objekata, izradi urbanističkih planova i tehničke dokumentacije za podstandardna romska naselja obezbediće opštine i gradovi koji su pobedili na konkursu koji je organizovala Stalna konferencija gradova i opština (SKGO).

Generalni sekretar SKGO Đorđe Staničić kazao je da je cilj da romske zajednice u lokalnim samoupravama budu prepoznate kao ravnopravan partner.

“S druge strane želimo da obezbedimo da se romska zajednica sama organizuje kako bi mogla sama da iskaže i definiše sve probleme koje ima”, rekao je Staničić i dodao da problem uključivanja Roma i Romkinja nije izražen samo u 11 opština koje su dobile sredstva.

Državna sekretarka u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Stana Božović najavila je da to ministarstvo pravi novi akcioni plan za 2019. godinu kojim će se doprineti poboljšanju položaja Roma i Romkinja u Srbiji.

“Više od 70% romskog stanovništva živi u neformalnim naseljima. To je ono što moramo da menjamo. Nedopustivo je danas i za Srbiju i EU da nemaju pijaću vodu i kanalizacioni sistem”, rekla je Božović.

Opštine koje su dobile sredstva za projekte uključivanja Roma i Romkinja u lokalne zajednice su Kučevo, Beočin, Bač, Leskovac, Kuršumlija, Vrnjačka Banja, Bujanovac, Sombor, Pećinci, Lebane i Surdulica.

Preuzeto sa www.euractiv.rs

Jedanaest gradova i opština dobija urbanističke planove za romska naselja

Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) organizovala je potpisivanje Sporazuma o saradnji sa 11 gradova i opština (Kučevo, Beočin, Bač, Leskovac, Kuršumlija, Vrnjačka Banja, Bujanovac, Sombor, Pećinci, Lebane i Surdulica), koji će biti podržani prilikom izrade urbanističkih planova za uređenje romskih podstandardnih naselja. Ovi se planovi mogu  smatrati svojevrsnom ”mapom puta” za prostornu, socijalnu, infrastrukturnu i ekonomsku inkluziju romske zajednice u Srbiji. (…)

Težište podrške izabranim lokalnim samoupravama biće na aktivnoj participaciji stanovnika/ca u procesu mapiranja potreba za unapređenje stanovanja, a izradom urbanističkih planova, više od 1.000 domaćinstava dobiće:

  • Osnov za ozakonjenje stambenih objekata
  • Parametre za izgradnju nedostajuće komunalne infrastrukture
  • Definisanu mrežu javnih saobraćajnica
  • Definisane lokacije za javne sadržaje (zelene i parkovske površine, dečija igrališta, sportske terene i druge javne sadržaje).

Ukupna vrednost izrade predviđenih planova je više od 11 miliona dinara, donacija Evropske unije iznosi 7.5 miliona, dok lokalne samouprave izradu planova kofinansiraju sa 3.5 miliona dinara.

SKGO je partner za implementaciju i korisnik direktnog granta za IPA 2016 program „Podrška Evropske unije inkluziji Roma – Osnaživanje lokalnih zajednica za inkluziju Roma”, koji finansira Evropska unija, a korisnik je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.  Program ima za cilj da unapredi poziciju Roma i Romkinja u lokalnim zajednicama kroz sprovođenje prioritetnih mera predviđenih Strategijom za socijalno uključivanje Roma i Romkinja (5 posebnih ciljeva Strategije su obrazovanje, stanovanje, zapošljavanje, zdravlje i socijalna zaštita).

Izvor: www.skgo.org

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]