Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Sprovedena studija o barijerama u preduzetništvu mladih

Objavljeno 17.05.2017.

Mapiranje prepreka za preduzetništvo mladihU današnje vreme neretko nalazimo da su diskursi o zapošljavanju mladih prožeti shvatanjem da preduzetništvo može biti jedan od načina borbe protiv nezaposlenosti mladih ljudi. Međutim, pokretanje sopstvenog biznisa ne dolazi spontano već se uči, gradi, razvija i stoga zahteva stvaranje povoljnog ambijenta za poslovanje, odnosno uspešno prevazilaženje različitih problema i prepreka koje se na tom putu susreću.

Šta otežava mladim ljudima u Srbiji da se odluče za preduzetništvo i svoje poslovne ideje pretoče u realnost? Pod pokroviteljstvom Nemačko-srpske inicijative za održivi rast i zapošljavanje, Centar za visoke ekonomske studije (CEVES) je sproveo studiju u cilju mapiranja barijera u preduzetništvu mladih u našoj zemlji. Studija je obuhvatala analizu izveštaja i dokumenata relevantnih za omladinsko preduzetništvo i preduzetništvo uopšte, kao i preko 110 intervjua sa mladim preduzetnicima, stručnjacima i predstavnicima vladinog i nevladinog sektora. Na taj način dobijena je slika o trenutnom stanju koja može i treba da posluži kao osnova za dijalog između svih zainteresovanih strana, a u okviru kog bi se mogli definisati zaključci i smernice za praktično delovanje u pravcu motivisanja mladih na bavljenje preduzetništvom i pružanja odgovarajuće podrške.

Ključni nalazi upućuju da su nedostupnost i nestabilnost izvora finansiranja, netransparentan i često promenljiv fiskalni i para-fiskalni sistem među najvećim preprekama sa kojima se mladi suočavaju prilikom pokretanja sopstvenog posla. Nedovoljna informisanost i nedostatak neophodnih znanja, veština i sposobnosti takođe predstavljaju znatne poteškoće koje se jednim delom vide kao posledica toga što formalno obrazovanje svojim mehanizmima ne podržava razvoj preduzetničkog duha kod mladih.

Ovi i ostali rezultati studije su prezentovani 25. aprila u prostorijama Privredne komore Srbije u Beogradu. Prezentacija je bila propraćena panel diskusijom u kojoj su učestvovali predstavnici različitih institucija i organizacija: ambasade SR Nemačke, Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, Ministarstva ekonomije, Ministarstva omladine i sporta, Privredne komore Srbije, Centra za visoke ekonomske studije, BEUM-a i LeanPay-a. Učesnici su iznosili svoje stavove i predstavljali rešenja čija primena predstoji u narednom periodu, a za koja se smatra da mogu doprineti podsticanju i podržavanju preduzetništva mladih. Povećanje upisnih kvota na tehničkim fakultetima, uvođenje informacionih tehnologija kao obaveznog predmeta od 5. razreda osnovne škole, finansijska ulaganja u razvoj infrastrukture i naučno-tehnoloških parkova, uvođenje preduzetničkog obrazovanja u škole, unapređivanje saradnje između srednjih stručnih škola i privrede uvođenjem dualnog obrazovanja su neka od pomenutih rešenja.

Ukoliko želite da nešto više pročitate o studiji i njenim rezultatima, publikacija je dostupna na srpskom i engleskom jeziku.

Izvor: odskoledoposla.org

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]