U Srbiji je na najvišim rukovodećim pozicijama unutar ministarstava zastupljeno 30% žena, iako u celokupnoj javnoj upravi one čine 62%, pokazuje istraživanje koje je sproveo Centar za evropske politike (CEP). Prema podacima Evropske komisije u pogledu broja žena na rukovodećim položajima u državnoj upravi, u poređenju sa ostalim državama u regionu, Srbija je bolje rangirana samo od Hrvatske koja ima 20% žena u višim rukovodećim strukturama, dok je u Sloveniji procenat žena rukovodilaca 52%, a u Crnoj Gori 38%.
Istraživanje CEP-a ukazuje na značajne razlike u nivou samostalnosti, ovlašćenjima za donošenje odluka i odgovornosti između muškaraca i žena u državnoj upravi. “Iako žene rukovodioci snose isti stepen odgovornosti kao i njihove muške kolege, žene ipak ukazuju na to da su njihova ovlašćenja, samostalnost u poslu i donošenju odluka u odnosu na njih značajno manja”, kaže Katarina Tadić, istraživačica u CEP-u.
Iako Nacionalna strategija za rodnu ravnopravnost 2016-2020. ističe da bi svi državni organi trebalo da “prate sprovođenje principa rodne ravnopravnosti u svim oblastima javnog života”, i dalje postoje značajni zakonski i politički nedostaci koji sprečavaju veće učešće žena u odlučivanju u državnoj upravi.
“Da bi kod nas žene mogle u većem broju da napreduju do najviših pozicija, ključno je pre svega postojanje političke volje, ali i puna primena politika koje obezbeđuju uspostavljanje ravnoteže između posla i privatnog života”, kaže Tadićeva. Takođe je neophodna i promena shvatanja tradicionalnih uloga. “Tradicionalna podela rada u domaćinstvu utiče na sposobnost žena da dođu do liderskih pozicija, dok shvatanje liderskih osobina kao muških otežava ženama sa liderskim osobinama da ih slobodno iskažu”, zaključuje Katarina Tadić.
Izvor: www.euractiv.rs
Napiši komentar