Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Srbija dobila nacionalnu referentnu laboratoriju

Objavljeno 10.03.2015.

food - ilustracijaU Beogradu je 9. marta, 11 godina nakon što je najavljena, počela da radi Direkcija za nacionalne referentne laboratorije kojom bi Srbija trebalo da dobije zaokuržen sistem kontrole zdravstvene bezbednosti hrane. U okviru Direkcije radi fitosanitarna laboratorija a do kraja godine počeće da radi i laboratorija za kontrolu mleka. Šef Delegacije EU u Srbiji istakao je značaj rada laboratorije za zaštitu zdravlje potrošača, kao i kod izvoza hrane, posebno u EU. Ministarka za evropske integracije očekuje da rešavanje jednog od ključnih problema u usklađivanju Srbije sa standardima EU u oblasti bezbednosti hrane doprinese pozitivnoj oceni nacrta izveštaja za skrinig poglavlja 12 o bezbednosti hrane.

EU je u laboratoriju od 2004. do sada uložila osam miliona evra za izgradnju i adaptacju prostorija, opremanje i obuku zaposlenih, rekla je na otvaranju ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana Bogosavljević Bošković.

Srbija je 2014. godine uložila 40 miliona dinara za nabavku opreme i kompletiranje fitosanitarne i semenske laboratorije.

U okviru Direkcije počela je da radi Fitosatnitarna laboratorija, a do kraja godine, kako je najavila ministarka, biće otvorena i laboratorija za kontrolu ispravnosti i kvaliteta mleka.

Ona je dodala da se radi i na nabavci opreme za otvaranje laboratorije za fizičko-hemijska ispitivanja hrane i hrane za životinje biljnog i mešovitog porekla.

Boškovićeva je rekla da će otvaranjem tih laboratorija biti obezbeđen jedinstven, nezavisan i bezbednosno pouzdan sistem kontrole hrane.

Šef Delegacje EU u Srbiji Majkl Devenport rekao je da će laboratorije predstavljati neophodan važan element u lancu bezbednosti hrane u skladu da međunarodnim i evropskim standardima.

On je rekao da će laboratorije i Direkcija pomoći državnoj administraciji da efikasnije štiti zdravlje potrošača.

“Laboratorija će biti garant bezbednosti izvoza hrane iz Srbije, pogotovo na tržište EU, kao najveće tržište na koje Srbija izvozi svoje prehrambene proizvode”, rekao je Devenport i dodao da je srpska poljoprivreda uspela da poveća izvoz u EU od 2009. do sada za 125%.

Kako je dodao, uloga nacionalnih laboratorija je da pomognu u primeni jednakih standarda i metoda u kontroli ispravnosti namirnica i sirovina za njihovu proizvodnju.

Ministar nauke i prosvete Srbije Srđan Verbić rekao je da je tržište hrane bojno polje na kojem, da bi se opstalo i da bi bili konkurentni, mora redovno i pouzdano da se proverava kvaltet i da se poštuju evropski nivo i standardi.

Verbić je ocenio da je taj izazov za Srbiju, kao malu zemlju, težak jer nema dovoljo novca i ljudskih kapaciteta da bi rutinski otvarala laboratorje za kontrolu kvaliteta hrane.

On je kazao da je problem pronalaženja stručnog kadra rešen saradnjom Ministarstva poljoprivrede i Instituta za zaštitu bilja i da je ta saradnja primer kako treba da se radi na projektima od značaja za Srbiju.

Ministarka zadužena za EU integracije Jadranka Joksimović rekla je da je osnivanjem nacionalne referentne laboratorije rešen jedan od dva ključna problema na putu usklađivanja Srbije sa standardima EU u oblasti bezbednosti hrane.

“Ovo je pravi primer primene standarda EU u Srbiji”, rekla je Joksimovićeva i izrazila očekivanje da će to pomoći u pozitivnoj oceni nacrta izveštaja za skrinig poglavlja 12 o sigurnosti hrane.

Na pitanje novinara o pokretanju odgovornosti zbog višegodišnjeg kašnjenja rada laboratorija, Joksimovićeva je navela da su glavni razlog za to bile promene na čelu resora poljoporivrede u nekoliko navrata, kada je menjan i strateški pravac politike u toj oblasti od insistiranja na integrisanoj, centralizovanoj kontroli hrane do decentralizovanog pristupa i nazad.

Ministarka poljoprivrede je kazala da nije nadležna da pokreće pitanje odgovornosti zbog čega do sada Direkcija nije počela da radi, ističući da je najvažnije da je posao priveden kraju.

Izvor: Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]