Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Srbija na gubitku zbog propusta u javnoj upravi

Objavljeno 20.05.2016.

Srbija zbog nedovoljno efikasne javne uprave gubi novac i prilike za razvoj društva i ekonomije, a ključ za promenu takve situacije je politička volja, ocenili su 12. maja predstavnici države, Delegacije EU i nevladinog sektora. Na skupu povodom Meseca Evrope, šef Delegacije EU u Srbiji Majk Devenport ukazao je da je javna uprava postala jedna od ključnih oblasti u pridruživanju jer je primećeno da zemlje kandidati nemaju kapacitet za primenu potrebnih reformi. Ukazao je i da je novac EU za neke projekte praktično propao jer oni nisu primenjeni zbog nedostatka koordinacije.

Činjenica da Srbija tek sada uvodi neke standarde i sisteme mogla bi da bude prednost, jer može odmah da postavi modernije i bolje sisteme nego neke zemlje koje su ih ranije uvodile, naveo je Devenport. To je bio slučaj sa informacionim sistemom za zdravstvo u sklopu projekta koji je finansirala EU i koji je bio osmišljen da pruža usluge kakve ne postoje ni u Velikoj Britaniji, Devenportovoj domovini – da medicinski dosije svakog pacijenta bude dostupan lekarima širom Srbije gde god građaninu zatreba pomoć.

Međutim, ovaj sistem nije primenjen zbog nedostatka koordinacije u državnim službama, a posledica je da se sada ponovo troši novac, doduše ne evropski, na uvođenje takvog sistema.

Ni u EU javna uprava nije idealna, građani nigde nisu oduševljeni njome, a potrebno je i da se stalno unapređuje, kazao je šef Delegacije EU u Srbiji.

Cilj je da uprava bude u toj meri efikasna da građani što manje primete da sa njom moraju da imaju posla. Ovo je od ključnog značaja za ekonomiju, jer onima koji razmišljaju o vođenju poslova u Srbiji nije dovoljno da se kaže koje strategije postoje za bolje funkcionisanje uprave, već kako stvari zaista funkcionišu.

U Srbiji je ipak potrebno promeniti neke od samih postavki sistema. Na primer, kako je ukazao Devenport, zapošljavanje i napredovanje u službi mora biti zasnovano na sposobnostima i zaslugama.

Dodao je i da je možda potrebno napraviti izuzetak u merama štednje i omogućiti zapošljavanje potrebnih kadrova sa specifičnim znanjima, poput upravljanja poljoprivrednim fondovima, jer je to od koristi i za građane i firme.

Zamenik direktora Kancelarije za evropske integracije Srđan Majstorović ukazao je da je unapređenje standarda potrebno i za samo privlačenje kvalifikovanih radnika, koji moraju znati da će biti adekvatno vrednovani i moći dobro da rade.

Generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji Maja Bobić ocenila je da je to “začarani krug”, budući da ljudi najčešće i pristupaju političkim partijama da bi obezbedili posao.

Elektronske usluge ključne za ekonomiju

Devenport je na skupu ukazao i na potrebu uvođenja informacionih sistema u rad uprave i elektronske usluge. Ovo se uveliko primenjuje širom Evrope i potrebno je radi konkurentnosti Srbije.

Naveo je da nije moguće čekati da cela Srbija bude spremna za primenu takvih novina, jer ekonomija ne može na to da čeka, ali da treba voditi računa da građani koji nemaju pristup potrebnoj infrastrukturi ne budu zanemareni.

Saša Milašinović iz Društva za informatiku Srbije ocenio je da je za uvođenje elektronskih sistema u svakodnevni rad potrebna i izmena zakona.

Kao primer je naveo zakon o elektronskim arhivama, jer se mora znati kako se pohranjuju dokumenta u elektronskom obliku.

On je rekao da se Društvo za informatiku zalaže za izdvojeno ministarstvo za informaciono društvo kako bi se ova pitanja sistematski rešavala. Ovaj sektor se, kako je naveo, iz vlade u vladu seli iz ministarstva u ministarstvo i nema potrebnog kontinuiteta.

Na događaju Kafanski razgovori, organizovanom povodom Meseca Evrope, učesnici iz države i nevladinog sektora diskutovali su oko četiri stola u kafeu Džezbuka (Jazzbuka), a osim reforme javne uprave teme su bile razvoj lokalnih zajednica, projekti u kulturi i ekonomija za zajednice.

Napisala: S.V., preuzeto sa www.euractiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]