Srbija je po rodnoj ravnopravnosti na 42. mestu od 136 država obuhvaćenih ovogodišnjim izveštajem Svetskog ekonomskog foruma (SEF). To je pomak za osam mesta u poređenju s 2012. godinom, kada se Srbija prvi put našla u izveštaju koji pokazuje dostupnost obrazovanja i zdravstvene zaštite ženama, ali i mogućnosti za njihovo učešće u političkom i ekonomskom životu. Prvi na globalnoj listi petu uzastopnu godinu je Island, gde su razlike između muškaraca i žena najmanje, a slede Finska, Norveška i Švedska. Najveći jaz u rodnoj ravnopravnosti beleži se u zemljama Bliskog istoka i Afrike.
Prema osmom godišnjem izveštaju Foruma, generalno gledano, razlike u položaju muškaraca i žena u svetu delimično su smanjene u 2013. godini, ali je napredak spor.
Zemlje su rangirane po sposobnosti da smanje razlike između muškaraca i žena u četiri ključne oblasti – ekonomiji, politici, obrazovanju i zdravstvu.
Od 133 zemlje koje su obuhvaćene i ovogodišnjim i prošlogodišnjim istraživanjem, 86 je u protekloj godini smanjilo rodnu neravnopravnost pri čemu su četiri prvoplasirane smanjile jaz u rodnoj ravnopravnosti za između 81% i 87%.
Među deset najbolje plasiranih su i Filipini, koji su čak prvi put ušli među prvih pet, Irska (6. mesto), Novi Zeland (7.), Danska (8.), Švajcarska (9.) i Nikaragva (10.)
Srbija
Srbija je najbolje plasirana u pogledu učešća žena u politici – na 39. poziciji, na sredini liste je po pitanju učešća žena u obrazovanju – 55, i ekonomiji – 59, dok je među najgorima u pogledu zdravstvene zaštite (111.).
U izveštaju se ističe da je Srbija povećanje jaza u pogledu zdravstva i više nego nadoknadila napretkom u ostale tri oblasti. Poređenja radi, u 2012. godini Srbija je po učešću žena u ekonomiji bila 67, po učešću u politici 40, u obrazovanju 61. a u zdravstvu 91.
Prema izveštaju Foruma, žene u Srbiji mogu očekivati 66 godina života bez većih zdravstvenih problema, po stopi pismenosti žena Srbija je 74. među 136 zemalja, po jednakosti plata za isti rad 78, po učešću žena u parlamentu 22. a po broju žena ministara na 68. mestu u svetu.
Izveštaj je pokazao i da su žene među vlasnicima u 29% kompanija a da su u 16% firmi na rukovodećim pozicijama, kao i da je udeo žena u ukupnoj zaposlenosti isključujući poljoprivredu 44%.
Na polju obrazovanja i korišćenja tehnologije, 90% nastavnika u osnovnom obrazovanju u Srbiji su žene, 64% u srednjem a 46% u visokom obrazovanju. Istovremeno, prema podacima iz novog izveštaja Svetskog ekonomskog foruma, 36% žena a 47% muškaraca u Srbiji koristi internet.
Od zemalja regiona, Slovenija je na 38. poziciji na globalnoj listi, Hrvatska je 49, Makedonija 57. a Albanija 108. po rodnoj ravnopravnosti.
Evropa i svet
Ukupan rezultat regiona Evrope i centralne Azije blago je pogoršan između 2006. i 2013. godine, uglavnom kao posledica pada u domenu zdravstvene zaštite koji napredak na ostala tri polja nije uspeo da kompenzuje.
U 2013. godini Evropa i centralna Azija uklonile su 71% jaza u rodnoj ravnopravnosti, u proseku, i sada je taj region po ukupnom indeksu drugi, posle Severne Amerike. Međutim, gledano prema jazu u učešću žena i muškaraca u ekonomskom životu, region Evrope i centralne Azije se spustio u 2013. za jedno mesto i sada su ispred Severna Amerika i potsaharska Afrika.
Napredak Evrope u smanjenju jaza u rodnoj ravnopravnosti inače je neujednačen i velike su razlike između zemalja sa severa i zapada kontinenta i onih sa juga i istoka.
Španija 30. na listi jer je eliminisala 72% neravnopravnosti, Francuska je 45. a eliminisala je 70% razlika između muškaraca i žena dok je Italija na 71. mestu.
Kanada se po rodnoj ravnopravnosti u 2013. godini popela za jednu poziciju, na 20, a SAD su pale za jedno mesto, na 23.
Među zemljama iz grupe Briks, Južna Afrika se spustila za jedno mesto i sada je 17, Rusija je 61. a Brazil 62, Kina je 69, kao i godinu dana ranije, a Indija je 101. među 136 zemalja.
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Napiši komentar