Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Srbija u Erasmus + programu

Objavljeno 24.10.2014.

youth-erasmus - logoU periodu od 2014. do 2020. godine programi saradnje institucija u oblasti obrazovanja, mladih i sporta biće pod okriljem jedinstvenog programa Evropske unije pod nazivom Erazmus+. Evropska komisija je za taj program u celokupnom periodu njegovog trajanja planirala budžet od 14,8 milijardi evra, za sve projekte koji uključuju institucije iz svih zemalja Evropske unije i ostalih zemalja sveta.

Prvi konkursni rokovi ovog programa objavljeni su krajem 2013. i početkom 2014. godine. Program Erazmus+ je podeljen na tri velika dela ili ključne aktivnosti koje se tiču obrazovanja i mladih: KA1 (odnosi se na mobilnost pojedinaca pod okriljem međuinstitucionalnih ugovora), KA2 (bavi se unapređenjem rada institucija i saradnjom u oblasti inovacija i razmenama dobre prakse) i KA3 (obuhvata podršku reformskoj politici u oblasti obrazovanja). Poseban deo programa su aktivnosti Žan Mone, čija su tema evropske integracije, i posebni delovi namenjeni sportu.

Novi program je nasledio četiri programa za obrazovanje u kojima je Srbija do sada učestvovala – Tempus, Erazmus Mundus i Program za celoživotno učenje kao i program Mladi u akciji, uključujući još jednu novu oblast – sport.

Evropska komisija je definisala tri nivoa učešća Srbije u programu Erazmus+, od kojih bi prva dva trebalo da počnu da se sprovode u drugoj polovini 2014. godine i mogu da se dešavaju istovremeno, dok je treći, nivo punopravog učešća Srbije u programu, u pripremnoj fazi.Prvi, osnovni nivo podrazumeva učešće pre svega visokoškolskih institucija u projektima koji zamenjuju dosadašnje projekte programa Tempus i Erasmus Mundus. Fokus je dalja modernizacija visokog obrazovanja i intenzivnija dolazna i odlazna mobilnost studenata, nastavnog i administrativnog osoblja. Za ovaj nivo učešća finansiranje se obezbeđuje iz fondova IPA sredstava, koje Evropska unija dodeljuje zemljama Zapadnog Balkana kao deo bespovratne pomoći.

U trenutnom statusu, institucije iz Srbije mogu da učestvuju u drugim delovima programa Erazmus+, kao što su alijanse znanja, sektorski savezi veština i strateška partnerstva, ali se učešće ograničava na mogućnost partnerskog pridruživanja konzorcijumu projekta uz obavezno dokazivanje dodatne vrednosti uključivanja institucija iz Srbije. Samim tim, učešće osnovih i srednjih škola i institucija neformalnog obrazovanja u ovoj fazi ostaje ograničeno.Nakon potpisivanja sporazuma sa Evropskom komisijom i uplate određenog iznosa nacionalne kontribucije, Srbiji će biti omogućeno učešće, odnosno pristup mrežama Erazmus+, koje u značajnoj meri podržavaju razvoj obrazovnih politika, kao i pristup e-platformama za saradnju među školama i ostalim zainteresovanim stranama u obrazovanju. Iako Evropska unija u oblasti obrazovanja, za razliku od pravosuđa ili poljoprivrede, ne nameće tako veliki broj pravila koja sve članice moraju da poštuju, teži se većoj usaglašenosti obrazovnih politika zbog čega Evropska komisija formira radne grupe u okviru ovih mreža. Primeri mreža su Euroguidance – mreža za karijerno vođenje i savetovanje, Eurydice – mreža za prikupljanje podataka i analizu obrazovnih sistema i obrazovnih zemalja Evrope, EQF – mreža za saradnju i usklađivanje nacionalnih okvira kvalifikacija, Agenda za obrazovanje odraslih i druge.Treći i punopravni nivo učešća Srbije u programu Erazmus+ podrazumeva učešće u svim delovima programa, ravnopravno sa zemljama članicama Evropske unije, uz uspostavljanje procedura za upravljanje fondovima. Veoma važan uslov za taj nivo je uplata nacionalne kontribucije za učešće u programu, koja je obavezna sve dok zemlja ne postane članica Evropske unije.

Više o celokupnom programu možete pronaći na sajtu www.erasmumplus.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]