Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Stažisti prisustvovali radionici na temu obrazovanja nacionalnih manjina

Objavljeno 13.02.2015.

stazisti_radionicaKancelarija za ljudska i manjinska prava i Služba Koordinacionog tela Vlade RS za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa, u okviru ovogodišnjeg Programa stažiranja za mlade – pripadnike manjina u državnim institucijama u Srbiji, organizovale su u sredu, 11. februara 2015. godine, radionicu za stažiste na temu “Оbrazovanje nacionalnih manjina u Republici Srbiji sa aspekta učenja službenog jezika”.

Na samom početku radionice, prisutnima se obratio Vlado Radulović, ispred Kancelarije za ljudska i manjinska prava. Svoje obraćanje posvetio je nadležnostima nacionalnih saveta nacionalnih manjina koje su propisane Zakonom o nacionalnim savetima nacionalnih manjina,  podsećajući da se one odnose na četiri oblasti: kultura, informisanje, obrazovanje i službena upotreba jezika. Dodatno je ukazao na važnost aktivnosti koje pokrivaju nadležnost obrazovanja i službene upotrebe jezika, ali i istakao činjenicu da Kancelarija za ljudska i manjinska prava iz budžeta finansira rad nacionalnih saveta i da su za ovu godinu izdvojena sredstva u iznosu od 245 miliona dinara.

Milica Rodić, ispred Službe Koordinacionog tela Vlade Republike Srbije za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa govorila je o obezbeđivanju udžbenika za đake osnovnih škola na jezicima nacionalnih manjina, kao i o institucionalizaciji rešavanja problema nedovoljnog kvaliteta nastave srpskog kao nematernjeg jezika, kao i o Studiji o mogućnostima unapređenja znanja i učenja srpskog kao nematernjeg jezika u opštinama Preševo, Bujanovac i Medveđa i implementaciji preporuka sadržanih u dokumentu.

U nastavku radionice prisutnima se obratila Jovana Tintor, učesnica pilot projekta  unapređenja znanja službenog jezika đaka srednje škole “Sezai Surroi” u Bujanovcu, u okviru koje je otvoreno jezičko odeljenje za nastavu srpskog jezika. Ona je predstavila jedinstvene metodologije rada u nastavi srpskog jezika, ali i prenela praktična iskustva učesnika projekta. Kao jedna od pozitivnih strana ovog projekta je uspešno izvođenje predstave učenika koja je prvi put izvedena u Bujanovcu na srpskom jeziku.

Na samom kraju radionice, stažiste je pozdravila Marija Stefanović iz ECMI-a, koja je u svom obraćanju najavila izradu novog standarda za srpski kao nematernji jezik koji će, prema očekivanjima, biti izrađen u narednom periodu.

Konstruktivna i izuzetno sadržajna radionica okupirala je veliku pažnju stažista koji su aktivno učestvovali u istoj, a održana je u atmosferi međusobnog uvažavanja, gde su se iznosila mišljenja, stavovi, postavljala pitanja i davali komentari vezani za temu koja je bila prezentovana.

Izvor: www.ljudskaprava.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]