Autor: Dragan Kujundžić (Blog o socijalnom uključivanju)
Neformalno recikliranje materijala od strane sakupljača otpada predstavlja važan način preživljavanja socijalno ugroženih grupa, posebno Roma koji se dugo bave ovim načinom rada. Odrasli i deca se veoma često mogu videti kako preturaju po kontejnerima bez ikakve zaštite izloženi mnogim zdravstvenim rizicima. Ovakav vid prikupljanja otpada zastupljen je u tolikoj meri u Srbiji, da ukoliko bi nestao ovaj vid delatnosti komunalna preduzeća bi bila suočena sa dodatnim teretom. Sakupljači otpada nisu uključeni u šire tokove ekonomije i društva i često su eksploatisani od strane posrednika.
Raširena društvena isključenost i siromaštvo populacije neformalnih sakupljača otpada, naročito među Romima, je dobro dokumentovana. Niska zaposlenost, loši uslovi života, neadekvatna ishrana, nedostatak adekvatnog smeštaja, neadekvatna higijena, loši sanitarni uslovi, neobrazovanje i loša zdravstvena zaštita su faktori koji doprinose i umnožavaju krugove siromaštva u ovim ranjivim grupama u Srbiji.
Jula 2010. godine počeo je sa radom reciklažni centar za formalno prikupljanje i separaciju otpada u okviru SWIFT projekta u Orlovskom naselju na Zvezdari, u ulici Đanga Rajnharta. U partnerstvu sa tri agencije Ujedinjenih nacija u Srbiji (Svetskom zdravstvenom organizacijom, UNOPS i IOM), koje predvodi Svetska zdravstvena organizacija, opština Zvezdara sprovela je projekat „Inicijativa održivog upravljanja otpadom radi zdravijeg sutra” (SWIFT).
Zadruga je imala u početku 11 članova – osnivača koji su bili dovoljno hrabri i voljni da se prvi uključe. Projekat je finansirala norveška vlada, a osnovni cilj je pomoć socijalno ugroženim grupama koje se trenutno bave sakupljanjem otpada da se uključe u formalne tokove.
(…)
Napiši komentar