Više od 30 roditelja čija deca imaju određenih smetnji u razvoju obratilo se za pomoć i savet Sekretarijatu za dečju zaštitu grada Beograda putem posebne telefonske linije 011/3309-249, koja je već mesec dana otvorena svakog radnog dana od 8.30 do 16.30 časova. Prema rečima Ljiljane Jovičić, gradske sekretarke za dečju zaštitu, od početka rada ove telefonske linije postoje značajna saznanja o konkretnim problemima sa kojima se svakodnevno roditelji susreću i već je napravljen plan poseta porodicama mobilnog tima sastavljenog od socijalnih radnika, psihologa i lekara specijaliste.
– Našim stručnim saradnicima javljali su se roditelji kojima su bile potrebne osnovne informacije i direktni kontakti sa institucijama kojima se mogu obratiti kako bi ostvarili svoja prava. U drugu grupu spadaju roditelji čija deca već borave u nekoj od naših predškolskih ustanova ili su u dnevnim boravcima, a imaju problem kome da ostave svoje dete vikendom ili posle uobičajenog radnog vremena ovih ustanova. Takođe su nam se obraćali i roditelji čija deca imaju retka oboljenja i njih će naš mobilni tim takođe posetiti kako bismo zajedno našli najbolji način da njihova deca prema utvrđenim potrebama budu uključena u neku od naših ustanova – istakla je Jovčićeva.
Mobilni tim već je posetio samohranu majku J.G. sa Vračara, koja se Sekretarijatu za dečju zaštitu obratila za savet oko svoje dvoipogodišnje ćerke, kojoj je dijagnostifikovana kognitivna hipotonija.
– Briga o deci sa smetnjama u razvoju je izuzetno teška i emotivno i finansijski i dobro je što postoji ova linija da možete nekome da se obratite, jer se roditeljima često događa da dobijaju polutačne informacije vezane za neka vaša prava, a pojedine predškolske ustanove su još u strahu kad se pomene reč inkluzija. Moja ćerkica je već šest meseci u redovnoj grupi u vrtiću i dobro se uklopila, tako da očekujem da će u septembru moći da se vratim na posao, jer će ona biti spremna da boravi u vrtiću i do osam sati. Još nije samostalna u hodu, ali je napredak evidentan i to što je dobila mesto u vrtiću ima višestruko značenje za roditelje. Prvo se osećate da vas neko u društvu respektuje da i mi imamo pravo na rad i normalan život, a naša deca na neophodnu socijalizaciju. Moje iskustvo je da treba podsticati majke da počnu da rade, ali je neophodno da postoje kapaciteti da se pomogne roditeljima da se oslobode osećaja krivice što zbog posla napuštaju dete, ali i da znaju da neko drugi jednako dobro može da brine o njima – kaže ova mama. U Sekretarijatu za dečju zaštitu napominju da se ove godine oko 540 dece sa smetnjama u razvoju nalazi u redovnim vrtićkim grupama, što je dva puta više nego prošle godine, ne računajući decu koja su u razvojnim grupama,.
– Roditelji moraju da dobiju adekvatnu podršku od trenutka kada imaju saznanje da njihovo dete ima neku razvojnu smetnju, jer se neretko dešava da se mnogi usled konstante brige o detetu osećaju potpuno isrcpljeno, te da često brigu o detetu preuzimaju samohrani roditelji. Jačanje kapaciteta cele porodice podrazumeva da u skladu sa potrebama deteta omogućite različite oblike vaninstitucionalne zaštite, kao što su privremeni i povremeni boravak i pružanje usluga na terenu. Naš mobilni tim će posebnu podršku pružiti onim porodicama, koje su, uprkos navedenim problemima, rešile da prošire svoje potomstvo – napominje Jovčićeva.
Osim otvorene telefonske linije, roditelji su slobodni da izlože predloge i sugestije o onome što im je neophodno, a sve u cilju poboljšanja kvaliteta rada sa ovom populacijom i stvaranjem što boljih uslova za pružanje podrške i planiranja novih servisnih usluga. Roditelji mogu da se obrate Sekretarijatu za dečju zaštitu i elektronskim putem na mejl adresu: ana.nikolin@beograd.gov.rs.
Napiši komentar