Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Transgender Europe: Izveštaj o projektu monitoringa ubijenih trans osoba 2014.

Objavljeno 02.12.2014.

Trans Rights Europe Map, 2014.Projekat monitoringa ubistava trans osoba 2014 organizacije Transgender Europe otkriva: 226 trans osoba ubijeno je u poslednjih 12 meseci.  Sve ukupno, od januara 2008, kada je projekat započet, ubijeno je 1,612 trans osoba.

Šesnaesti Međunarodni dan sećanja na žrtve transfobije obeležen je 20. novembra 2014: ovaj dan se obeležava svake godine novembra meseca, počevši od 1999, a u znak sećanja na trans osobe koje su ubijene. Ovim danom se podiže javna svest o zločinima iz mržnje počinjenim nad trans osobama, stvara se prostor za javno izražavanje žalosti i istovremeno odaje pošta svim ubijenim trans osobama koje bi u suprotnom bile zaboravljene. Obeležavanje je nastalo u SAD, ali se ovaj dan danas obeležava u mnogim delovima sveta. Do sada se ovaj dan obeležavao u više od 180 gradova, i u više od 20 država Severne Amerike, Evrope, Azije, Afrike i Okeanije.

Nažalost, ove godine listi ubijenih dodaje se još 226 osoba, osoba koje ne smemo zaboraviti, zbog čije smrti ćemo izraziti žaljenje i odati im poštu.

Projekat The Trans Murder Monitoring (TMM, Projekat monitoringa slučajeva ubistava trans osoba), započet je aprila 2009, i kroz njega se sistematski prate, sakupljaju i analiziraju izveštaji o prijavljenim slučajevima ubistva trans osoba širom sveta. Nove podaci u vezi sa rezultatima prvi put objavljenim jula 2009, objavljuju se na vebsajtu projekta Transrespect versus Transphobia Worldwide, dvaput godišnje u formi tabela, lista imena i mapa.

Svakog novembra, organizacija Transgender Europe objavljuje poseban apdejt TMM rezultata na Međunarodni dan sećanja na žrtve transfobije, kako bi pomogli aktivistima/kinjama širom sveta u podizanju svesti javnosti kada su u pitanju zločini iz mržnje počinjeni nad trans osobama.

Najnoviji podaci objavljeni na dan sećanja otkrivaju ukupno 226 prijavljenih slučajeva ubistva trans osoba, u periodu od 1. oktobra 2013. do 30. septembra 2014.

Novi podaci pokazuju prijavljene slučajeve ubistva trans osoba u 28 zemalja u poslednjih 12 meseci, a naveći broj njih u Brazilu (113), Meksiku (31), Hondurasu (12), SAD (10) i Venecueli (10). Dok je u Brazilu i Meksiku zabeležen najeći broj ubistava, drugi niži rezultati ukazuju na alarmantniju situaciju jer su u pitanju države sa manjim brojem stanovnika, poput Hondurasa.

Novi podaci iz 2014. takođe pokazuju da je prijavljeno ukupno 1612 ubistava trans osoba u 62 države širom sveta, od 1. januara 2008. do 30. septembra 2013. Važno je napomenuti da se ovi slučajevi mogu pronaći pretragom interneta i i da su informacije dobijene putem saradnje sa trans organizacijama i aktivistima/kinjama. U većini zemalja, podaci o ubijenim trans osobama ne prikupljaju se sistematski i nemoguće je proceniti u kom broju ima i neprijavljenih slučajeva.

Ovi zabrinjavajući brojevi još jednom su pokazali da postoji hitna potreba za reakcijom na nasilje nad trans osobama, kao i potreba za mehanizmima koji će štititi trans osobe. Neki međunarodni trans aktivsti/kinje počeli su čak da uvode novi termin „transcid“, kako bi ukazali na stalan rast nivoa strašnog nasilja nad trans osobama i to na globalnom nivou, a koalicija nevladinih organizacija iz Južne Amerike i Evrope započela je kampanju nazvanu „Stop Trans Genocide“ (Zaustavimo trans genocid).

Slučajevi su prijavljivani u svim većim svetskim regijama (Afrika, Azija, Centralna i Južna Amerika, Evropa, Severna Amerika i Okeanija), ukazujući na još strašniju sliku, posebno ako se uzme u obzir da ne postoje potpune informacije, niti uvidi na mnogim mestima.

Najviši rezultati zabeleženi su u zemljama sa jakim trans pokretom i trans ili LGBT organizacijama koje se bave profesionalnim monitoringom: Brazil (644), Meksiko (177), Venecuela (83), Kolumbija (82),i Honduras (70) u Centralnoj i Južnoj Americi, SAD (100) u Severnoj Americi, Turska (36) i Italija (27) u Evropi, i Indija (37) i Filipini (32) u Aziji.

Uska veza između postojanja jakih trans pokreta i profesionalnog monitoringa s jedne strane, i velikih brojki u izveštajima sa druge, ukazuju na jedno zabrinjavajuće pitanje: pitanje neprijavljenih slučajeva. Pored potrebe za mehanizmima koji bi štitili trans osobe, ova veza takođe pokazuje da postoji potreba za jakim trans zajednicama i organizacijama, koje mogu da sprovode profesionalan monitoring i izveštavaju o nasilju nad trans osobama. Štaviše, ova veza ima za poseledicu to da ove brojke ukazuju samo na vrh ledenog brega, kada su u pitanju slučajevi ubistava trans osoba širom sveta.

I dok je dokumentovanje ubistava trans osoba neophodno da bi se ukazalo na šokantne razmere kršenja ljudskih prava trans osoba na globalnom nivou, takođe postoji i potreba za temeljnim istraživanjem različitih aspekata u vezi sa stanjem ljudskih prava trans osoba. Stoga je organizacija Transgender Europe razvila projekat monitoringa u istraživački projekat nazvan  Transrespect versus Transphobia Worldwide(TvT). TvT je komparativan, kvalitativno-kvantitativan, tekući istraživački projekat, koji pruža pregled  stanja ljudskih prava trans osoba u različitim delovima sveta, daje korisne podatke i razvija alatke za zagovaranje međunarodnih institucija, organizacija koje se bave ljudskim pravima, trans pokreta i javnosti.

Novembra 2012, organizacijaTransgender Europe objavila je izveštaj TRANSRESPECT VERSUS TRANSPHOBIA WORLDWIDE – Komparativni pregled stanja ljudskih prava rodno različitih/trans osoba, koji se bavi i kontekstualizuje ključna saznanja projekta TvT. Izveštaj je dostupan ovde.

Prevod: MJ
Izvor: www.tgeu.org
Preuzeto sa transserbia.org

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]