Udruženje studenata sa hendikepom poziva predstavnike/ce kancelarija za mlade da se prijave za aktivnosti projekta „Vršnjačko mentorstvo i omladinski inkluzivni timovi u lokalnoj zajednici“, steknu nove veštine, znanja i poznanstva i doprinesu podizanju svesti o socijalnoj inkluziji i uključivanju srednjoškolaca sa hendikepom u društvene aktivnosti lokalne zajednice.
Šta podrazumeva učešće?
Učešće podrazumeva pohađanje trodnevnog treninga za vršnjačke edukatore koji će se za prvu grupu polaznika/ca održati u Vršcu od 5. do 7. oktobra, a za drugu na Zlatiboru od 18. do 20. oktobra. Na treningu će polaznik/ca iz Kancelarije za mlade učestvovati zajedno sa srednjoškolcem/kom sa hendikepom iz svoje lokalne zajednice koje sam bude pozvao da se uključi u projekat. Predstavnik/ca Kancelarije za mlade i srednjoškolac, odnosno srednjoškolka sa hendikepom iz iste lokalne zajednice biće okupljeni u inkluzivni tim. Na treningu će biti edukovani o konceptu socijalne inkluzije i hendikepa, aktivizmu i pružanju podrške mladima sa hendikepom na prikladan način. Nakon treninga inkluzivni timovi iz lokalnih zajednica dobiće zadatak.
Koji je zadatak inkluzivnih timova?
Potrebno je da predstavnik/ca Kancelarije za mlade pre treninga kontaktira srednjoškolca/ku sa hendikepom iz svoje lokalne zajednice i motiviše ga/nju da se prijavi i učestvuje na projektu.
Predstavnici/e kancelarija za mlade treba da proslede srednjoškolcima sa hendikepom link za prijavljivanje koji se nalazi na ovom linku.
Nakon učestvovanja na jednom od trodnevnih treninga članovi/ice inkluzivnih timova imaće zadatak da u određenom periodu, a do početka decembra, zajednički organizuju aktivnost koja će za cilj imati promovisanje socijalne inkluzije. To može biti radionica u srednjoj školi koju pohađa srednjoškolac/ka, neka javna akcija ili kreiranje sadržaja za društvene mreže itd. U realizaciji ovog svog zadatka inkluzivni timovi će imati kontinuiranu podršku vršnjačkog mentora/ke. Mentorstvo podrazumeva usmeravanje u osmišljavanju zadatka, planiranju i realizaciji same aktivnosti.
Ko su srednjoškolci sa hendikepom?
Osobe sa hendikepom ne moraju imati vidljiv hendikep, tj. osim osoba koje imaju motorički, vizuelni ili senzorni hendikep u ovu grupu spadaju i osobe koje imaju neku hroničnu bolest, poput dijabetsa, retku genetsku bolest ili stanje, disleksiju ili disgrafiju, depresiju ili anksioznost, kao i osobe koje su lečene od raka.
Zašto je projekat važan?
Učešćem u projektu polazinici/e doprinose osnaživanju srednjoškolaca i srednjoškolki sa hendikepom za aktivno uključivanje u sve društvene aktivnosti, ali i za nastavak obrazovanja. Takođe, neophodno je podizanje svesti lokalnih zajednica o pravima osoba sa hendikepom kako bi se pobedili stereotipi, neinformisanost i strah od nepoznatog.
Način prijavljivanja
Rok za prijavljivanje za trening u Vršcu je 30. septembar, a za trening na Zlatiboru 10. oktobar 2021.
Za sve informacije možete se javiti koordinatorki projekta Katarini Kel putem imejla katarina.kel@ush.rs ili telefona 069/730757.
Izvor: ush.rs
Napiši komentar