U Srbiji je od početka godine u porodičnom i partnerskom nasilju stradalo 16 žena, izjavila je 7. septembra predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović. Mihajlović i stalni koordinator UN u Srbiji Irena Vojačkova-Solorano potpisale su u Vladi Srbije projektni dokument “Integrisani odgovor na nasilje nad ženama i devojčicama”, vredan 950.000 dolara, koji će, kako je rečeno, pružiti podršku Vladi Srbije u borbi protiv tog problema. Ističući da je nasilje nad ženama društveni i ekonomski problem, Mihajlović je kazala da će se projekat baviti i preventivom i sprečavanjem nasilja, kao i usklađivanjem zakona koji se bave ovom temom sa evropskim standardima.
Mihajlović je istakla i da je u poslednjih 10 godina u takvom nasilju u Srbiji ubijeno 314 žena.
Dodala je da će se ovaj projekat baviti i preventivom i sprečavanjem nasilja, navodeći da je jedan od zadataka Koordinacionog tela razgovor i rad sa najmlađim uzrastom, još od osnovne škole.
“Bavićemo se i usklađivanjem zakona koji se bave ovom temom sa evropskim standardima”, rekla je ona.
Kako je rekla Mihajlović, problem nasilja nad ženama nije pitanje pojedinca i jedne vlade, već društveni i ekonomski problem.
“Kada u decembru iznesemo podatak da nijedna žena nije ubijena u toj godini i da nijedno dete nije stradalo u porodičnom i patnetnerskom nasilju, onda možemo da kažemo da smo uspeli u ovom poslu”, rekla je ona.
Mihajlović je navela i da je završen zakon o rodnoj ravnopravnosti, koji je povučen iz procedure kako bi bio dorađen, i izrazila očekivanje da će se ubrzo naći u skupštinskoj proceduri.
“Moja poruka je da svi imamo obavezu da o ovome razmislimo i da svi imamo obavezu da se borimo protiv nasilja nad ženama. Država je tu da stvori zakonodavne okvire i da reaguje kad je potrebno”, rekla je ona.
Vojačkova-Solorano je istakla da je nasilje nad ženama veliki socijalni problem i dodala da je takvo nasilje potpuno neprihvatljivo.
“Srpska vlada će nastaviti kroz ovaj projekat borbu protiv tog društvenog i socijalnog problema i pomoći će radu Koordinaciong tela koji se time bavi”, rekla je ona.
Prema njenim rečima, potrebno je da žrtve nasilja dobiju pravnu, društvenu i socijalnu podršku, ne samo u Beogradu, već u celoj Srbiji.
Istakla je da je švedska vlada omogućila finansijska sredstva da se nastavi rad na projektu, a da će UN nastaviti da pomaže Vladi Srbiji u borbi sa tim problemom.
Ambasador Švedske u Srbiji Jan Lundin rekao je da je Švedskoj bitno sprečavanje nasilje nad ženama, koje je i društveni, a ne samo porodični i lični problem.
“Ovo nije samo srpski problem, postoji svuda i treba se vrlo aktivno boriti protiv toga”, rekao je on.
Izvor: Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs
Napiši komentar