Od oko 400.000 osoba sa mentalnim invaliditetom u Srbiji za 90% se smatra da su potpuno radno nesposobne, a samo oko 6% se vodi kao delimično sposobno, rečeno je na konferenciji Centra za unapređivanje pravnih studija (CUPS). Predstavnica partnerske organizacije iz Lonodna naglasila je na skupu značaj međunarodnih pravnih standarda i potrebu usklađivanja naših zakona. Ukazano je i da su osobe sa mentalnim invaliditetom diskriminisanije u odnosu na druge invaliditete.
“Prema procenama svetskih organizacija, u Srbiji ima između 350 i 400 hiljada osoba sa mentalnim invaliditetom, od čega je za 93,92% procenjeno da su potpuno radno nesposobne, dok je 6,08% delimično sposobno”, rekla je sekretar Saveza udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama Srbije (Savez MNRO) Svetlana Vlahović 20. maja u Beogradu.
Ona je dodala da je od ukupnog broja, u Savezu registrovano 92.000 osoba sa intelektualnim invaliditetom.
Pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Vladimir Pešić istakao je da država radi na izradi Zakona o upotrebi znakovnog jezika, Nacrtu zakona o regulisanju psa vodiča, ali i Strategiji za unapređenje položaja osoba sa mentalnim invaliditetom.
Nuala Mol iz nevladine organizacije AIRE Centar iz Londona istakla je značaj međunarodnih pravnih standarda i neophodnost usklađivanja naših zakona sa njima.
Učesnici konferencije saglasili su se da su osobe sa mentalnim invaliditetom više diskriminisane u odnosu na druge invaliditete, te da se mora raditi na pravnom okviru kako bi se doprinelo poboljšanju položaja tih osoba.
Cilj skupa bio je da se razmotre različiti aspekti položaja osoba sa mentalnim invaliditetom u Srbiji i ukaže na moguće pravce pravne reforme u ovoj oblasti, a u skladu sa najvišim evropskim i svetskim standardima.
Skup je podržala Delegacija EU u Srbiji (IPA Civil Society Facility) a organizovan je u partnerstvu sa AIRE Centrom koji se bavi pitanjima poštovanja i zaštite ljudskih prava u Evropi, posebno pitanjima položaja osoba sa mentalnim invaliditetom, i u saradnji sa Savezom MNRO Srbije.
Savez MNRO čine nevladine organizacije čiji su ciljevi usmereni na unapređivanje prava i položaja mentalno nedovoljno razvijenih osoba i njihovih porodica, kao i osoba sa kombinovanim smetnjama i njihovih porodica u Srbiji.
Izvor: Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs
Napiši komentar