Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Vlade Republike Srbije 15. jula je saopštilo da je preduzet čitav niz konkretnih koraka kako bi se mere zaštite od nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja podigle na najviši nivo.
U skladu sa tim, rukovodstvo Sektora za antidiskriminacionu politiku i unapređenje rodne ravnopravnosti sastalo se sa predstavnicama predsednika Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorane Mihajlović, povodom unapređenja saradnje, kao i rešavanja pitanja nacionalnog SOS telefona.
Uz punu podršku ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zorana Đorđevića, najavljena je bliža saradnja resornog ministarstva i Koordinacionog tela, koja podrazumeva zajednički nastup, promociju i aktivnosti u smeru donošenja zakona o rodnoj ravnopravnosti, na kome se radi već dve godine.
Tema sastanka bila je i rešavanje pitanja nacionalnog SOS telefona, gde je prvi korak već napravljen usvajanjem Pravilnika kojim su uspostavljeni standardi.
Korak koji sledi biće i zajednički sastanak Ministarstva i Koordinacionog tela sa svim relevantnim institucijama, udruženjima i organizacijama civilnog društva u ovoj oblasti.
Đorđević je takođe bio u prvoj zvaničnoj poseti povereniku za zaštitu ravnopravnosti Brankici Janković, od kada je preuzeo dužnost.
Na tom sastanku je bilo reči o stanju u ostvarivanju ravnopravnosti u društvenim odnosima.
S obzirom na društveni značaj zabrane diskriminacije i unapređivanja rodne ravnopravnosti, ministar je istakao važnost formiranja sektora koji će se baviti ovim pitanjima.
On je istovremeno naglasio da će jedna od značajnih aktivnosti u ovoj oblasti biti i praćenje, analiza efekata i predlaganje mera za unapređenje rodne ravnopravnosti, kao i socijalne uključenosti porodica i pojedinaca.
Posebna pažnja posvećena je i položaju osoba sa invaliditetom, pri čemu je Đorđević najavio posvećenost Ministarstva ovom važnom pitanju, uz očuvanje i unapređenje Sektora za osobe sa invaliditetom.
Takođe, razgovarano je i o dosadašnjim aktivnostima na izmenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije, u skladu sa preporukama Evropske komisije i preuzetim obavezama Srbije u pretpristupnim pregovorima za članstvo u EU.
Jedna od ključnih tema bila je i uloga Ministarstva u sprečavanju nasilja nad ženama, potreba efikasnijeg suzbijanja diskriminacije i buduće zajedničke aktivnosti u oblasti edukacije zaposlenih u Inspektoratu rada.
Izvor: www.srbija.gov.rs
Napiši komentar