Forum mladih sa invaliditetom započeo je realizaciju projekta „Unapređenje zapošljivosti dugoročno nezaposlenih osoba sa invaliditetom“ (Pathway to inclusive labour market). Cilj projekta je unapređenje zapošljivosti dugoročno nezaposlenih osoba s invaliditetom putem kreiranja i realizacije paketa mera i usluga, kao i jačanjem socijalne inkluzije na tržištu rada. Aktivnosti će se realizovati u četiri grada, i to u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu.
Glavne aktivnosti obuhvaćene projektom su:
- realizacija istraživanja o položaju dugoročno nezaposlenih osoba s invaliditetom na tržištu rada
- dizajniranje paketa mera u cilju unapređenja zapošljivosti, kroz proces profilisanja i direktnog kontinuiranog rada sa korisnicima i korisnicama (dugoročno nezaposlenim osobama s invaliditetom)
- realizacija obuke za profesionalce koji će pružati uslugu – paket mera korisnicima/ama
- realizacija obuke za savetnike/ce za zapošljavanje NSZ
- realizacija paketa mera za profilisanje korisnika/ca
- psihosocijalna podrška korisnicima/ama – soft skills treninzi
- obuke za dokvalifikacije/prekvalifikacije korisnika i korisnica
- realizacija treninga za biznis sektor
- realizacija posredovanja u zapošljavanju
- realizacija mera podrške poslodavcima za radnu integraciju osoba s invaliditetom.
Projekat se realizuje od decembra 2018. do decembra 2020. godine, u partnerstvu sa Nacionalnom službom za zapošljavanje Srbije i Zavodom za zapošljavanje Crne Gore.
Projekat se realizuje u okviru šireg projekta „Podrška Evropske unije aktivnom uključivanju mladih”, koji je vredan 4,7 miliona evra i koji finansira EU (IPA 2014), a kofinansira Vlada Republike Srbije. Projekat ima za cilj da obezbedi veću društvenu uključenost mladih u Srbiji povećanjem zaposlenosti, omladinskih aktivnosti, radnog iskustva i preduzetničke prakse među mladima.
Evropska unija i Vlada Republike Srbije su bespovratno dodelile 24 granta koji će se realizovati u više od 35 gradova i opština u Srbiji do kraja 2021. Projekti koje sprovode republičke i pokrajinske institucije socijalne zaštite, opštine i gradovi, centri za socijalni rad, udruženja građana, fondacije i obrazovne ustanove, povećaće obim i kvalitet usluga na lokalnom nivou u obrazovanju i zapošljavanju, inovativnoj praksi i modelima aktivnog uključivanja, i na taj način ojačati društvenu uključenost mladih. Uticaj i konkretni rezultati projekta se očekuju na svim nivoima, a posebno u vezi sa povećanim kapacitetima relevantnih institucija u oblasti inovativnog razvoja i upravljanja merama aktivnog uključivanja mladih, razvoja politike u skladu sa najboljom praksom EU, kao i efikasnije upotrebe finansijske pomoći Evropske unije.
Projektom upravlja Ministarstvo finansija – Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije, dok su institucionalni korisnici projekta Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Ministarstvo omladine i sporta.
Izvor: fmi.rs
Napiši komentar