Centar za istraživanje javnih politika najavljuje da će konferencija o budućnosti rada “Budućnost rada – budućnost je sada” održati 23-24. oktobra 2018. godine (mesto održavanja će biti naknadno objavljeno).
Digitalna transformacija društva i privrede je u toku, i to ne više kao opcija, već kao nezaustavljivi tok evolucije. Međutim, promene u digitalnom dobu ne tiču se samo novih tehnoloških rešenja, nego sežu mnogo dalje. Zato je važno fokusirati se sada na to kako će sutra ove promene uticati na ljude i društvene procese.
Prva godišnja konferencija o budućnosti rada “Budućnost rada – budućnost je sada” postaviće okir za kritičko promišljanje faktora koji transformišu svet rada i ekonomije u Srbiji u kontekstu digitalne revolucije. Kao zemlja u razvoju koja se istovremeno bori sa tri industrijske revolucije – 2.0, 3.0 i 4.0, sa neujednačenim napretkom u preduzećima, sektorima i privredi, Srbija ima snažan motiv da istraži potencijal nove ekonomije (termin nova ekonomija se ovde koristi kao sinonim za informatičku ekonomiju, digitalnu ekonomiju i ekonomiju zasnovanu na znanju), kako bi ostvarila željeni ekonomski rast i održivi razvoj.
Na konferenciji će biti otvorena ova pitanja:
- Kako osmišljavanje, razvoj i primena nove ekonomije povećavaju nacionalnu produktivnost i obezbeđuju kvantni skok ekonomiji i blagostanje u društvu?
- Kako tehnološki napredak utiče na odnose između radnika i tradicionalnih struktura zapošljavanja? Šta znači nasleđe Agende dostojanstvenog rada za sadašnjost i budućnost?
- Kakve su politike potrebne za obrazovanje nosilaca promena u novoj ekonomiji?
- Kako javni i privatni sektor i civilno društvo mogu zajedno da rade na razvijanju odgovornog pristupa u smanjivanju rizika koji proističu iz revolucije 4.0? Kako se može promovisati i iskoristiti međusektorska saradnja u istraživanjima i kreiranju odgovarajućih javnih politika? Kako omogućiti etički tehnološko društvo?
Cilj konferencije „Budućnost rada – budućnost je sada!” je da se iz različitih perspektiva otvori dijalog o preduslovima i mogućnostima razvoja nove ekonomije u Srbiji, koja je zasnovana na programu i principima dostojanstvenog rada. Kvalitetu diskusije doprineće vodeći evropski i domaći stručnjaci, predstavnici javne uprave i akademskih institucija, domaće kompanije koje su već odavno uplovile u digitalno doba, kao i sindikati i predstavnici civilnog društva. Očekuje se da ova konferencija ponudi jasne ideje o javnim politikama koje su Srbiji neophodne da bi kreirala novu ekonomiju zasnovanu na principima dostojanstvenog rada.
Izvor: www.publicpolicy.rs
Napiši komentar