Preduzetnički hackaton 48h LeanLab, događaj koji je dizajnirao i realizovao Impact Hub Beograd u saradnji sa Timom za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, uspešno je okončan. Kombinujući metodologiju sličnu hackatonu sa mentorstvom, Design-Thinking metodologijom, Core-Competence veštinama i agitovanjem, 48h LeanLab je od 1. do 3. aprila – tokom 48 časova – omogućio preduzetničkim idejama u početnom stadijumu, vezanim za migracione izazove sa kojima se suočava Evropska unija, da se razviju u poslovne modele. Od deset timova koji su odabrani da učestvuju u 48h LeanLabu, čak šest je stiglo do konačne prezentacije sa kojom apliciraju za Evropsko takmičenje u socijalnim inovacijama “Integrated Futures”.
48h LeanLab organizovan je sa dvojakim ciljem: da podrži timove iz Srbije u procesu apliciranja za ovo takmičenje, kroz efikasnu i brzu proveru ideja i razvijanje održivosti biznis modela, kao i da obezbedi povoljno okruženje u kome ideje timova mogu da izrastu u poslovne poduhvate za regionalna/međunarodna tržišta. Razvoj deset preduzetničkih ideja je pospešio radni prostor u kome su članovi timova imali priliku da rade na svojim projektima i da istovremeno razmene povratne informacije sa svim ostalim učesnicima, vršnjacima, mentorima i sručnjacima. Tim Impact Hub-a je obezbedio realizaciju Design-Thinking i Canvassing radionica, kako bi opremio učesnike ovim relevantnim i efikasnim alatima. Mentorstvo je bilo ključno za razvoj projektnih ideja, a više od 15 mentora je izazivalo učesnike i davalo sugestije o konceptima, stuktuiranju troškova i modela sticanja prihoda.
U radu Žirija učestvovali su: Aleksandar Rončević (Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije), Dušanka Ilić (direktor KutPoint), Paul Bell (međunarodni mentor i stručnjak za razvoj), Daniel Nowack (direktor Yunus Social Business Balkans – YSB) i Nenad Moslavac (osnivač Impact Hub-a Beograd). Nagrade žirija su dodeljene timovima E(merge), 2Peers i LetTuceDo, a svi takmičari su pohvaljeni za inovativne i dobro osmišljene smele ideje, među kojima su izgradnja poverenja kroz peer-to-peer mentorsku podršku, aplikacija za ćaskanje u okviru koje bot odgovara na pitanja migranata i pomaže im da se integrišu u novoj zemlji, kao i SOS aplikacija koja aktivira kontakte za pomoć migrantima u situacijama opasnosti.
Kliknite da pogledate fotografije sa 48h LeanLaba.
Više informacija o realizaciji 48h LeanLaba potražite u tekstovima mentora Luke Prišunjka i Miloša Lazovića.
Napiši komentar