Nacionalni akcioni plan zapošljavanja, predstavlja osnovni instrument sprovođenja aktivne politike zapošljavanja na godišnjem nivou. Nacionalni akcioni plan zapošljavanja za 2017. godinu predstavlja objedinjeni pregled ciljeva i prioriteta politike zapošljavanja koje je potrebno ostvariti kroz programe i mere aktivne politike zapošljavanja u toku 2017. godine, kako bi se doprinelo punoj implementaciji strateškog cilja politike zapošljavanja do 2020. godine, postavljenog Nacionalnom strategijom zapošljavanja za period 2011-2020 godine i obezbedila usklađenost sa sektorskim politikama i tekućim reformskim procesima od značaja i uticaj na oblast politike zapošljavanja. U izradi Nacionalnog akcionog plana za zapošljavanje za 2017. godinu učestvovali su socijalni partneri, relevantna ministarstva, institucije i ostale interesne strane.
Imajući u vidu stanje i kretanja na tržištu rada, kao i karakteristike registrovane nezaposlenosti, Programom ekonomskih reformi za period od 2016. do 2018. godine, koji je ključni dokument za planiranje i praćenje ekonomskih procesa, u okviru oblasti Zaposlenost i tržište rada, utvrđena je prioritetna strukturna reforma – Unapređenje delotvornosti mera aktivne politike zapošljavanja sa posebnim fokusom na mlade, viškove i dugoročno nezaposlene. Navedena reforma usmerena je ka unapređenju metoda i tehnika savetodavnog rada sa nezaposlenim licima, koji je od ključnog značaja za procenu zapošljivosti svakog pojedinačnog lica, u skladu sa njegovim karakteristikama (stepen obrazovanja, radno iskustvo, dodatna znanja i veštine, pol i dr.), kao i karakteristikama tržišta rada, radi uključivanja u mere aktivne politike zapošljavanja koje će najviše doprineti njegovoj konkurentnijoj integraciji ili reintegraciji na tržište rada. Program reformi politike zapošljavanja i socijalne politike predstavlja strateški dokument i glavni mehanizam za dijalog o prioritetima Republike Srbije u oblasti zapošljavanja i socijalne politike, u predpristupnom procesu.
Na osnovu identifikovanih izazova na tržištu rada, utvrđeni su sledeći ciljevi politike zapošljavanja:
1) Sprečavanja velikog rasta nezaposlenosti;
2) Smanjenje opšte stope neaktivnosti i povećanje stope zaposlenosti:
3) Smanjenje dualnosti na tržištu rada;
4) Unapređenje položaja mladih na tržištu rada.
Programi i mere aktivne politike zapošljavanja koji će se u cilju podsticanja zapošljavanja u 2017. godini realizovati su:
- Posredovanje u zapošljavanju lica koja traže zaposlenje
- Profesionalna orijentacija i savetovanje o planiranju karijere
- Subvencije za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih
- Podrška samozapošljavanju
- Dodatno obrazovanje i obuka
- Podsticaji za zapošljavanje korisnika novčane naknade
- Javni radovi
- Mere aktivne politike zapošljavanja za osobe sa invaliditetom
- Sufinansiranje programa ili mera aktivne politike zapošljavanja predviđenih lokalnim akcionim planovima zapošljavanja sredstvima iz republičkog budžeta
- Paketi usluga za nezaposlena lica koja imaju prioritet za uključivanje u mere aktivne politike zapošljavanja
- Učešće u realizaciji projekata koji se odnose na povećanje zapošljavanja i zapošljivosti
Finansiranje aktivne politike zapošljavanja obavlja se iz sredstava budžeta Republike Srbije, budžeta autonomne pokrajine i budžeta jedinice lokalne samouprave, sredstava donacija, kredita, kao i iz sredstava doprinosa za slučaj nezaposlenosti i drugih izvora. Nacionalna služba za zapošljavanje imaće u 2017. godini u programu za zapošljavanje 2,8 milijardi dinara na raspologanju. Očekuje se da će za programe zapošljavanja osoba sa invaliditetom biti izdvojeno 550 miliona dinara. Predviđeno je da u narednoj godini loklane samouprave u Srbiji izdvoje oko 700 miliona dinara za programe zapošljavanja. Planiranio je i da u 2017. iznos novčanih sredstava koji će se davati za samozapošljavanje radnika koji su proglašeni viškovima, a kojih u Srbiji ima oko 53.000, bude 200.000 dinara. Za ostale kategorije nezaposlenih predviđeno po 180.000 dinara za otpočinjanje sopstvenog posla.
Mere aktivne politike zapošljavanja i druge planirane aktivnosti u okviru Nacionalnog akcionog plana zapošljavanja sprovodi ministarstvo nadležno za poslove zapošljavanja, Nacionalna služba za zapošljavanje i drugi organi, institucije i socijalni partneri.
Kliknite da preuzmete Nacionalni akcioni plan zapošljavanja za 2017. godinu.
Napiši komentar