Vlada Republike Srbije je na sednici održanoj 28. januara usvojila Program ekonomskih reformi (ERP) za period od 2021. do 2023. godine, u cilju priprema za učešće u procesu Evropskog semestra, tj. ekonomskog i fiskalnog nadzora država članica Evropske unije. Republika Srbija ima status kandidata i mogućnost učešća u ovom procesu.
U okviru ERP-a, predviđene su 24 prioritetne strukturne reforme koje se odnose se na: tržišta energije i transporta, poljoprivredu, industriju i usluge, poslovni ambijent i borbu protiv sive ekonomije, istraživanje, razvoj i inovacije i digitalnu transformaciju, reforme u oblasti ekonomskih integracija, obrazovanje i veštine, zapošljavanje i tržište rada, kao i zdravstvenu i socijalnu zaštitu. U oblasti zapošljavanja i tržišta rada predviđena strukturna reforma se odnosi na unapređenje ambijenta za podsticanje, podršku i praćenje cirkularnih i ekonomskih migracija, dok je nastavak rada na uspostavljanju registra Socijalna karta predviđen u oblasti socijalne zaštite i inkluzije.
ERP predstavlja rezultat intenzivne međuresorne saradnje. Pored Ministarstva finansija i Republičkog sekretarijata za javne politike, koji su koordinirali procesom izrade, veliki broj resornih ministarstava i institucija je učestvovao u izradi ERP-a, kao i predstavnici civilnog društva i stručnjaci. Komentari zainteresovanih strana su prikupljani kroz proces konsultacija i sastavni su deo ERP-a. Među zainteresovanim stranama koje su dale doprinos u konsultacijama su: Nacionalni konvent o Evropskoj uniji, Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), Dečiji fond Ujedinjenih nacija (UNICEF), Koalicija za dobročinstvo i Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED).
Dokument je dostavljen Evropskoj komisiji i biće razmatran sa predstavnicima EU institucija i država članica u procesu Evropski semestar lajt za Zapadni Balkan i Tursku. Sredinom 2021. godine očekuje se započinjanje sledećeg (osmog) ciklusa izrade ERP.
Preuzmite Program ekonomskih reformi (ERP) za period 2021-2023:
Napiši komentar