U Zrenjaninu, krajem avgusta, počela sa radom prva ekološka zadruga u kojoj je posao našlo 11 raseljenih i i izbeglih građana. Projekat realizovan u saradnji sa UNHCR-om, Pokrajinskim sekretarijatom za izbegla i raseljena lica i lokalnom samoupravom predviđa da nakon 12 meseci zadruga „Zrenjaninka“ postane samoodrživa na tržištu i da se uposli još radnika.
Srbija je na neslavnom prvom mestu u Evropi po broju izbeglih i raseljenih. Statistika nije na stranih ovog dela populacije; pokazatelji upozoravaju da je među njima više od 30 odsto nezaposlenih, što je znatno veći procenat u odnosu na ostalo stanovništvo. U pokrajini Vojvodini, prema podacima registracije sprovedene 2004, je 51.911 izbeglih, odnosno 48,6 odsto od ukupnog broja izbeglih lica koja borave u Srbiji (106.931 izbeglih lica), a registrovano je 13.251 raseljeno lice sa Kosova i Metohije.
Krajem avgusta u Zrenjaninu je, mesec dana od osnivanja počela sa radom prva ekološka zadruga. U „Zrenjaninki” je posao našlo 11 raseljenih i izbeglih lica .
– Projekta je realizovan u saradnji sa UNHCR-om, Pokrajinskim fondom za izbegla, prognana i raseljena lica i Gradom Zrenjanina. UNHCR je obezbedio jedno vozilo, 92 kontejnera za pet ambalažu, presu za plastiku od 25 tona i subvencije za plate radnika, u iznosu od 16.500 dinara mesečno, za prvih šest meseci. Lokalna samouprava je obezbedila pogon veličine 300 metara kvadratnih kao i kancelariju u samom centru, kaže direktor „Zrenjaninke” Aleksandar Zirojević.
Po čitavom gradu na Begeju postavljeni su kontejneri, a planira se da uskoro budu „pokrivena” sela opštine sa kontejnerima za razvrstavanje pet otpada.
– Građani Zrenjanina su se dobro odazvali našoj inicijativi da odvajaju pet otpad. Nadamo se da će u prvom mesecu rezultat biti između šest i osam tona presovanog peta, što je sa 92 kontejnera i jednim vozilom odličan rezultat – optimista je Zirojević koji dodaje da će se nastaviti promocija i apeli građanima da selektuju otpad .
Sami radnici takođe su veoma zadovoljni. Većini je ovo prvo ozbiljno zaposlenje sa redovnim ličnim dohotkom, plaćenim penzionim stažom i zdravstvenim osiguranjem. Svi su mlađe osobe, do 35 godina, dok je dvoje radnika prešlo 50-tu. Sve su muškarci osim jedne dame koja radi u administraciji. Zadruga je od samog početka potvrdila da ispunjava dva osnovna cilja: resocijalizaciju izbeglih i raseljenih i njihovo aktivno uključivanje u širu društvenu zajednicu, i sa druge strane, podizanje ekološke svesti građana .
Narednih meseci „Zrenjaninka” bi trebalo do dobije i kamion za prevoz pet otpada.
Na teritoriji Vojvodine ovo je treća ekološka zadruga u kojoj su posao našle osobe koje su do tada bile bez redovnih primanja. Zadruge postoje u Odžacima i Kikindi. Trenutno, po stažu, najmlađI Zrenjaninci kažu da su se konsultovali sa kolegama iz Kikinde. Upoznali smo se sa mogućim problemima. Nadamo se da ćemo uspeti da ih izbegnemo i vrlo brzo postanemo samoodrživi. Pogotovo što posle mesec i po dana rada imamo povratno iskustvo da plasman pet otpada ide dobro i da postoji tražnja na tržištu, optimista je direktor Zirojević.
Napiši komentar