Šta je upućivanje radnika na rad u inostranstvo, a šta nije? Koje su obaveze poslodavca pre upućivanja radnika na rad u inostranstvo? Šta sve poslodavci moraju da obezbede za radnike tokom trajanja upućivanja na rad u inostranstvo?
Video „Praktični vodič za poslodavce iz Republike Srbije koji upućuju radnike na rad u inostranstvo“ daje pregled o upućivanju radnika na rad u inostranstvo i namenjen je poslodavcima iz Srbije.
Video je pripremio Centar za socijalnu politiku u okviru projekta „Premošćavanje jaza između zakonodavstva i prakse u oblasti upućivanja radnika na privremeni rad“ (POW-BRIDGE).
Projekat je realizovan s ciljem proučavanja raskoraka između procedura (pravnog osnova) i praksi (iskustava) u pogledu pravila koja rukovode upućivanjem radnika na privremeni rad, kao i razvoja i razmene delotvornih rešenja za kompanije koje se bave upućivanjem i agencije kojima je poverena primena zakonodavstva u oblasti upućivanja. Prema tome, poseban fokus usmeren je na moguće izazove proistekle iz interakcije između revidirane Direktive o upućivanju radnika usvojene 2018. godine i ostalog EU i nacionalnog zakonodavstva.
Centar za socijalnu politiku je, u okviru projekta POW-BRIDGE, sproveo i istraživanje o praksi upućivanja radnika iz Republike Srbije na rad u inostranstvo. Istraživanje obuhvata analizu usklađenosti propisa u Republici Srbiji sa evropskim zakonodavstvom, prakse upućivanja radnika, uključujući i izazove u sprovođenju zakonodavstva, kao i zaključke i preporuke za unapređivanje politika u vezi sa upućivanjem radnika na rad u inostranstvo.
Projekat POW-BRIDGE sproveden je u 8 zemalja širom Evrope (Austrija, Slovenija, Italija, Slovačka, Mađarska, Poljska, Srbija i Severna Makedonija). Projektom rukovodi Evropski centar za socijalnu politiku i istraživanja iz Beča, dok aktivnostima u Srbiji rukovodi Centar za socijalnu politiku. Projekat finansira Evropska unija u okviru programa EaSI.
Video „Praktični vodič za poslodavce iz Republike Srbije koji upućuju radnike na rad u inostranstvo“ možete pogledati na ovom linku.
Više informacija i transkript video-vodiča potražite na csp.org.rs.
Napiši komentar