Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Više, ali ipak nedovoljno žena u upravama kompanija

Objavljeno 01.10.2014.

Socijalna isključenost - ilustracijaMuškarci su i dalje brojčano nadmoćni na vodećim pozicijama u korporacijama u Evropskoj uniji, iako su danas 60% diplomiranih na evropskim univerzitetima žene. Ipak, udeo žena u upravama najvećih kompanija raste, mada i dalje u samo pet članica EU one čine najmanje četvrtinu članova upravnih odbora. Najviše žena u upravama kompanija je u Letoniji a najmanje na Malti. Žene međutim ne napreduju brzo ka najvišim rukovodećim pozicijama i trenutno tek tri od 100 najvećih kompanija umesto glavnih direktora imaju direktorke.

Novi podaci Evropske komisije pokazuju da je udeo žena u upravama vodećih kompanija u Evropskoj uniji u aprilu 2014. dostigao 18,6%, što je za gotovo procentni poen više nego šest meseci ranije.

Komisijin nacrt direktive koja treba da doprinese da udeo žena među neizvršnim članovima uprava listiranih kompanija dostigne 40% sada se razmatra u Savetu EU, pošto je dobio snažnu podršku Evropskog parlamenta u novembru 2013. godine.

“Rodna ravnopravnost nije opcija, nije luksuz, to je imperativ. Zato su Evropi potrebna stroga pravila za borbu protiv rodne nejednakosti u upravama kompanija”, istakla je evropska komesarka za pravdu Martine Rejherts (Reicherts) navodeći da se sve više kompanija nadmeće da privuče najtalentovanije žene.

Od oktobra 2010. godine, naglasila je Rejherts, udeo žena u upravama povećan je za 7,6 procentnih poena.

“Nove statistike pokazuju da regulatorni pritisak deluje. Savet ministara sada može brzo da napreduje sa nacrtom zakona kojim se kvalifikacije i vrednosti stavljaju u centar (a ne rod)”, kazala je komesarka.

Podaci pokazuju da je od 2003. do 2010. godine udeo žena u upravama kompanija porastao sa 8,5% na 11,9%, odnosno u proseku za 0,5 procentnog poena godišnje. Međutim, od oktobra 2010. rast je bio gotovo četiri puta brži – u proseku 1,9 procentnih poena godišnje.

Između oktobra 2010. i aprila 2014. godine udeo žena u upravama kompanija povećan je u 23 od 28 članica EU. Najveći rast zabeležen je u Francuskoj (za 18,1 procentni poen), a slede Italija (14,1), Slovenija (13,5), Holandija (10,1), Velika Britanija (9,4) i Nemačka (9,1 procentni poen).

Kako se ocenjuje, najveće unapređenje bilo je u zemljama koje su preduzele ili razmatrale zakonske akcije ili organizovale intenzivne javne debate o povećanju udela žena u korporacijskim upravama.

Najviše žena u upravama kompanija imaju Letonija, Francuska, Finska, Švedska i Holandija i to su zemlje u kojima žene čine barem četvrtinu članstva upravnih odbora. Lider je Letonija sa 31,4% žena u upravama.

Veći udeo žena u upravama kompanija od proseka u EU imaju Slovenija i Danska (23,3%), Britanija (22,7%) i Nemačka (21,7%) a Italija je na evropskom proseku od 18,6%.

Najmanji udeo žena u upravama je na Malti (2,7%) a tek nešto bolji su Češka (6,9%), Estonija (7,2%) i Kipar (7,3%), pokazuju podaci Evropske komisije.

Međutim, situacija je mnogo drugačija kada je reč o ženama na najvišim rukovodećim pozicijama – samo tri od 100 najvećih listiranih kompanija u Evropi imaju glavnu izvršnu direktorku. Komisija je upozorila da se tu stanje nije bitno promenilo u poslednje tri godine.

Izvor: EurActiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]