Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Vlada ulaže napore kako bi poboljšala položaj Roma i Romkinja

Objavljeno 10.10.2019.

Regionalna konferencija „Ujedinjeno za zaustavljanje nasilja prema ženama“Potpredsednica Vlade Republike Srbije Zorana Mihajlović 19. septembra je izjavila da je interes naše zemlje društvo bez nasilja i nulta tolerancija kada je u pitanju nasilje nad ženama, bilo da je ono porodično ili partnersko, ili da su u pitanju Romkinje, žene sa invaliditetom, stare osobe ili mlade devojke.

Mihajlović, koja je i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, istakla je na regionalnoj konferenciji „Ujedinjeno za zaustavljanje nasilja prema ženama“ da su statistike porazne, ali da to ne znači da treba da budemo obeshrabreni jer možemo da uradimo još mnogo toga u ovoj oblasti.

Ona je podsetila na to da je zakonska regulativa već menjana, ali da će biti promenjen i Porodični zakon, naglasivši da će pažnja biti posvećena zabrani ranih brakova jer to posebno dotiče romsku populaciju.

Zamenica regionalnog direktora UN Women za Evropu i Centralnu Aziju Blerta Cela ocenila je da je položaj Romkinja u Srbiji, BiH, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji porazan i zastrašujući.

Ona je navela da izveštaj ove organizacije pokazuje da se 92 odsto Romkinja u Srbiji suočava sa nekim oblikom seksualnog ili fizičkog nasilja.

Prema njenim rečima, samo je 27,6 odsto ovih žena zatražilo pomoć od nekog pružaoca usluga, dok je manje od devet odsto Romkinja u Srbiji prijavilo ove slučajeve policiji.

Ona je dodala da Vlada Srbije preduzima, kao i druge vlade u regionu Zapadnog Balkana, konkretne politike i mere.

Predstavnica organizacije „Bibija” Slavica Vasić objasnila je da je svrha konferencije da predstavnici vlada zemalja, organizacija, ekspertkinje i međunarodna zajednica udruže snage kako bi doprineli razvoju mera usmerenih ka smanjenju višestrukih međusobno povezanih nejednakosti, diskriminacije i nasilja prema Romkinjama.

Zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Mateja Norčić Štamcar rekla je da je romska zajednica najveća i najdiskriminisanija manjina u Evropi, i dodala da je zbog toga socijalna inkluzija Roma i Romkinja važna za EU i njene članice, kao i u pregovorima sa kandidatima za Uniju.

Evropska unija je do sada namenila više od 11 miliona evra za različite projekte socijalne inkluzije Roma i Romkinja, a do kraja ove godine planirano je još 20 miliona evra, ukazala je Štamcar, uz napomenu da se radi na upisu Roma i Romkinja u matične knjige i upoznavanju sa pravima koja imaju.

Romima i Romkinjama se pomaže i u zapošljavanju i pronalaženju stambenih rešenja u 11 gradova Srbije, a u poslednje dve godine dodeljeno je i 1.000 stipendija romskim studentima/kinjama, objasnila je zamenica šefa Delegacije EU.

Pogledajte regionalni izveštaj o primeni Konvencije UN o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena (CEDAW) i Konvencije Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija) u vezi sa diskriminacijom Romkinja u oblastima zdravstvene zaštite, dečjih brakova, rodno zasnovanog nasilja i nasilja u porodici. Izveštaj je nastao u okviru projekta „Ujedinjeno za zaustavljanje nasilja prema ženama”, koji je implemenitiran u okviru regionalnog programa EU/ UN Women „Zaustavljanje nasilja prema ženama na Zapadnom Balkanu i u Turskoj: Primena normi, promena svesti”.

Izvori: www.srbija.gov.rs, bibija.org.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]