Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, zajedno sa Kancelarijom za evropske integracije Vlade Srbije, inicirao je izradu Vodiča kroz evropske mreže za organizacije civilnog društva. Ovo je prva publikacija takve vrste pripremljena na srpskom jeziku sa ciljem da pruži osnovne informacije i pregled različitih evropskih mreža organizacija civilnog društva (OCD) i njihovih programa koji mogu da pruže raznovrsne mogućnosti za uspostavljanje formalne saradnje i partnerstva sa organizacijama civilnog društva iz Srbije.
Vodič treba da doprinese povećanju svesti različitih aktera u Srbiji o potencijalnim i relevantnim partnerima iz Evropske unije, kao i o resursima koji stoje na raspolaganju u budućoj saradnji. Vodič treba takođe da pomogne kako partnerima iz Evropske unije tako i OCD-u iz Srbije u uspostavljanju komunikacije i saradnje u provođenju različitih zajedničkih programa i projekata koji stoje na raspolaganju organizacijama civilnog društva, sindikatima, poslodavcima, opštinama, malim i srednjim preduzećima, medijima, preduzetnicima i pojedincima. Vodič kroz evropske mreže za organizacije civilnog društva obezbeđuje odgovor na često postavljana pitanja od OCD-a – koje evropske mreže organizacija civilnog društva postoje a relevantne su za Srbiju, čime se one bave, kako treba da se uspostavi saradnja i partnerstvo, tj. kako se postaje članicom mreže, itd. Iz ovih razloga i uz podršku TACSO Srbija1, Vodič kroz evropske mreže za organizacije civilnog društva će biti štampan u preko 1.000 primeraka i distribuiran širom Srbije.
Vodič, osim pomoći u identifikovanju relevatnih evropskih mreža, treba da obezbedi podršku lokalnim samoupravama, organizacijama civilnog društva, sindikatima, lokalnim malim i srednjim preduzećima, medijima, institucijama i drugim zainteresovanim stranama u uspešnijem korišćenju fondova Evropske unije kroz postojeće programe i izvore finansiranja koji stoje na raspolaganju za njihove aktivnosti.
Dosadašnj nedostatak informacija o evropskim mrežama često je sprečavao lokalne aktere da razvijaju programe i projekte koji mogu da doprinesu boljem korišćenju EU fondova. Štaviše, upoznavanjem sa spiskom relevantnih evropskih mreža i njihovim oblastima rada i delovanja na nivou EU, OCD u Srbiji će dobiti više prilika da pristupi različitim relevantnim informacijama i da potencijalno učestvuje u članstvu evropske mreže. Takođe, Vodič kroz evropske mreže za organizacije civilnog društva treba da bude od velikog značaja za OCD u Srbiji u narednom periodu sticanja statusa zemlje kandidata.
Vodič možete preuzeti ovde:
Napiši komentar