U okviru prvog projekta za predškolsko obrazovanje koji finansira Evropska unija, sa 3,75 miliona evra, u 15 opština biće poboljšani uslovi za najmlađe. Nabavljeno je devet kombija za prevoz dece, ali i autobus – jedini putujući vrtić u Srbiji . Od proleća u njemu se igraju i uče mališani iz Kostolca, tačnije iz PU „Ljubica Vrebalov” iz Požarevca.
U skladu sa preporukama za doprinos realizaciji Milenijumskih ciljeva (usvojenih od strane Vlade Republike Srbije 2006.) koji se odnose na decu do sedam godina, a kojim se predviđa da do 2015. 70 odsto mališana pohađa vrtiće, Evropska unija je projektom „Unapređenje predškolskog vaspitanja i obrazovanja u Srbiji – IMPRES” izdvojila 3,75 miliona evra bespovratne pomoći.
U 15 opština, koje su odabrane na konkursu Ministarstva prosvete, ovog proleća biće izgrađeni montažni objekti, dodeljeno je devet kombija za prevoz. Počeo je i sa radom putujući vrtić – u autobusu. Osim ove vrste pomoći za zaposlene u PU iz Aranđelovca, Bele Palanke, Beočina, Gadžinog Hana, Malog Zbornika, Požarevca, Rume, Tutina, Užica, Surdulice, Petrovca na Mlavi, Leskovca, Kruševca, Ražnja i Šapca biće organizovani seminari.
Priliku da se prvi put igraju sa vršnjacima i uče sa vaspitačicom dobili su mališani, pretežno romske populacije, iz naselja Didino selo, Elektrane i centra Kostolca u jedinom putujućem vrtiću u Srbiji.
Kako kaže Dragan Nikolić, direktor PU „Ljubica Vrebalov”, iz Požarevca koje pokriva prigradsku opštinu Kostolac, dolazak autobusa početkom marta, izazvao je opšte oduševljenje.
Svako jutro autobus obilazi pet stanica. Preuzima 23 mališana koliko ih je u pripremnoj grupi i potom se zaustavlja na parkingu, blizu Dunava. Vaspitačica Slađana Dorontić počinje uobičajeni rad.
– Radimo na socijalizaciji, jer ova deca nisu ranije pohađala vrtić. Fokus je i na sitnoj motorici kako bi se što bolje pripremili za polazak u školu u septembru, kaže ona.
Mališani gotovo uglas govore da najviše vole da crtaju i pevaju. Kada je na redu likovno, razdragano crtaju životinje. Kada je lepo vreme izlaz, do 30 minuta, i rade gimnastiku.
U toku vožnje, kako objašnjava vozač Davor Trajković mališani su u sedištima, vezani pojasevima. Predškolska ustanova je potpisala ugovor sa saobraćajnim preduzećem „Autotransport”, pa je njihova obaveza održavanje vozila.
U Kostolcu postoje dva objekta ali su puna, dok autobus pokriva naselja sa najmanjim procentom upisane dece.
U okviru PU koja ima devet objekata u gradu, 12 grupa u gradu i 24 grupe po selima, sa ukupno 2.000 dece, svih starosnih kategorija, oko 450 mališana čeka na listi za upis. Najveća gužva je u Požarevcu.
Kako dodaje direktor Nikolić od septembra će prema broju upisanih zavisiti da li će autobus raditi u dve smene , da li će osim Kostolca obilaziti druge sredine.
Ova ustanova je, inače, prošle godine obeležila 100 godina rada. U zgradi pored direkcije, u ulici Vuka Karadžića, pre jednog veka počeo je sa radom prvi vrtić ovog kraja Srbije.
Ovakav oblik rada u mestima koja nemaju objekte , postojao je do pre tri godine i u okviru PU Voždovac „Čika Jova Zmaj” iz Beograda.
Kako priča Lidija Hutović, direktorka, žuti prepoznatljivi autobus je prodat kada su se stekli uslovi da mališani iz Belog potoka, Ripnja, Sremčice i Pinosave uđu u zidane objekte. Na primer, u Belom potoku i Ripnju renovirane su prostorije u okviru tamošnjih domova kulture – kaže ona. Sa predškolcima radi se i u zgradama postojećih osnovnih škola . Ova ustanova brine o 4.300 mališana.
Obuhvat dece (od tri do šest godina) u predškolskim ustanovama u čitavoj Srbiji je 49 odsto. Cilj je da se u naredne tri godine poveća na 70 odsto. Obuhvat predškolaca je 99 odsto a cilj je da svih 100 odsto mališana upiše osnovnu školu.
Napiši komentar