Zaposlene žene u Španiji, s obzirom da zarađuju za 19,3% manje od muškaraca, od 21. oktobra do kraja godine radiće besplatno. Gledano prema jazu između zarada žena i muškaraca, u Srbiji će žene početi da rade besplatno 23. novembra, pokazao je izveštaj londonskog Ekspert marketa. Najmanji jaz između plata žena i muškaraca u Evropi je u Sloveniji, a najveći u Bosni i Hercegovini.
Uzimajući u obzir prosečne zarade žena u zemljama kao procenat zarade muškarca, Ekspert market je izračunao kada žene širom Evrope počinju da rade praktično besplatno.
I žene u Švajcarskoj 21. oktobra počinju da rade besplatno. Ipak je jaz između plata žena i muškaraca u toj zemlji i Španiji manji nego u Velikoj Britaniji, Nemačkoj i Austriji.
Najmanji jaz između zarada žena i muškaraca među 40 evropskih zemalja je u Sloveniji a Srbija je na 10. mestu sa razlikom između “muške” i “ženske” plate od 11%.
Najslabije je plasirana Bosna i Hercegovina, gde muškarci imaju za 46% veće plate od žena, što znači da žene u toj zemlji još od 15. jula rade “za džabe”.
U Sloveniji žene u proseku prime 96,8% plate muškaraca, tako da će besplatno početi da rade tek 18. decembra, a među prvih deset sa malim jazom u zaradama su i Malta, Poljska, Norveška i Italija.
Od zemalja iz okruženja, manja razlika u platama žena i muškaraca nego u Srbiji beleži se u Hrvatskoj, gde su plate žena manje za 7,4%, dok u Makedoniji jaz dostiže 18% a u Albaniji 17,4%.
“Ovo je 21. vek i razlike u platama su šokantne, s obzirom na mogućnosti za muškarce i žene”, rekao je za portal Lokal Španija istraživač Ekspert marketa Tom Vots (Watts).
U proseku u Evropi žene zarađuju za 17% manje od muškaraca i to znači da Evropljanke besplatno rade od 31. oktobra do kraja godine.
Slučaj Španije
Vots je rekao da se u evropskim zemljma poput Španije još uvek razmišlja “na stari način” o ženama i porodici i da to utiče na poslove koje one biraju i koliko zarađuju.
“U Španiji postoji veliki broj žena koje ne rade puno radno vreme, što utiče i na njihove plate”, objasnio je Vots.
“Ljudi i dalje misle da žena ostaje kod kuće i bavi se porodicom dok muškarac ide da radi i to se odražava i na razliku u platama”, dodao je Vots.
Španija još trpi posledice teške ekonomske krize i trenutno ima stopu nezaposlenosti od 20%, drugu po visini posle Grčke. Istovremeno je stopa nezaposlenosti žena 22,3%.
“Generalno u Španiji radi više muškaraca nego žena i zato te ograničene mogućnosti mogu da utiču na to koliko žene zarađuju”, objašnjava Vots.
On dodaje da je Španija ispod proseka EU po procentu žena sa srednjim obrazovanjem ističući da će se žene u toj zemlji teško probiti do dobro plaćenih poslova bez višeg obrazovanja.
Ukazujući da žene u Španiji češće nego u drugim zemljama EU rade u nekim sektorima gde su plate niže, poput maloprodaje, Vots kaže da i to utiče na ukupan jaz između zarada muškaraca i žena.
Istovremeno je istraživanje Evropske komisije objavljeno 2015. pokazalo da u Španiji na upravnim i nadzornim funkcijama dominiraju muškarci. Kako se navodi, među izvršnim direktorima je manje od 4% žena.
Pored toga, žene u Španiji se mnogo više od muškaraca bave kućnim poslovima i troše veliki deo vremena na brigu o deci ili starijim rođacima, čak i kada su zaposlene.
Muškarac koji radi u proseku ima devet sati neplaćenih aktivnosti u domaćinstvu nedeljno dok zaposlena žena na to troši 26 sati ili gotovo četiri sata dnevno, pokazao je izveštaj Komisije.
Zbog toga su mnogo veće šanse da žena radi sa nepunim radnim vremenom. U Španiji svaka treća žena radi pola radnog vremena i tek svaki deseti muškarac.
Ipak, ako je za utehu, ranije ove godine objavljeno istraživanje Metroskopije (Metroscopia) pokazalo je da 71% Španaca priznaje da je ženama teže nego muškarcima jer moraju da usklade rad i porodični život, za isti posao zarađuju manje od muškaraca i ograničen im je pristup odgovornim pozicijama.
Izvor: EurActiv.rs
Napiši komentar