Transkript govora Karoline Stamenković na 41. Beogradskom Ignite-u „Uključi se br. 6” (7. novembar 2018. godine, Impact Hub, Beograd)
Dolazim iz Babušnice, opštine koja se nalazi 370 km južno od Beograda. Opština ima 12.000 stanovnika, a njihova prosečna starost je 49 godina.
Udruženje građana „Lužničke rukotvorine – Ženski ekonomski centar“ osnovali smo 2008. godine i naš jedini cilj je bilo očuvanje i negovanje starih zanata u našoj opštini. Međutim, kad smo krenuli po seoskim sredinama u potrazi za motivima za naš rad, videli smo kako žive staračka domaćinstva u našoj opštini – jako teško, naročito u zabačenim selima – pa smo se pokrenuli da im pomognemo. Želeli smo da proširimo uslugu „Pomoć u kući“ za stare. Borili smo se nekih šest-sedam godina, 2015. godine smo dobili licencu za uslugu „Pomoć u kući“ i od tada naše geronto-domaćice pružaju licenciranu uslugu ovim staračkim domaćinstvima.
Ali, došla sam da vam ispričam kako smo proširili organsku proizvodnju u našem kraju.
Babušnica je opština sa jako lepom prirodom i izvorskom vodom, bogomdana za organsku proizvodnju. Sredstva za prvi projekat smo dobili 2016. godine od Evropskog PROGRESA, podelili smo pet plastenika siromašnim porodicama i ženama s invaliditetom i tako počeli da širimo našu organsku proizvodnju. Danas, posle tri godine rada, imamo 17 plastenika i uključili smo 17 žena, od kojih su neke s invaliditetom, a neke iz siromašnih porodica.
Kad smo odgajili prve organske proizvode, shvatili smo da oni ne mogu da stignu do Beograda, jer ne traju dugo, svega tri-četiri dana. Tada smo odlučili da proizvode prerađujemo. Nas 14 žena je osnovalo „Darove Lužnice“, prvu organsku žensku zadrugu na jugu Srbije. Od prošle godine proizvodimo ajvare, pinđure, ljutenice – i sve to od naših proizvoda koji su dobijeni u Lužničkom kraju. Ove godine smo od Ministarstva dobili i mašine, tj. mini liniju koja će nam olakšati preradu tih naših proizvoda. Sredili smo i pogon u kome ćemo raditi narednih godina i nadamo se da ćemo od ove godine povećati proizvodnju.
Svi naši proizvodi su spremljeni na tradicionalni način, bez konzervansa i aditiva. Kad budete dolazili u Babušnicu, budite nam dragi gosti – naše žene su gostoprimljive i vrsne domaćice!
***
41. Beogradski Ignite pod nazivom “Uključi se br. 6”, posvećen socijalnom uključivanju, održan je u sredu, 7. novembra 2018. godine, u beogradskom Impact Hub-u. Organizatori događaja – Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije i Udruženje građana “Srbija u pokretu”, uz podršku Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC) – na taj način su, već šestu godinu zaredom, tradicionalno obeležili Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i motivisali učesnike/ce i posetioce da se bore za inkluzivno društvo.
Posetioci i posetiteljke Beogradskog Ignite-a su imali priliku da čuju lične priče prezentera i prezenterki o tome kako svojim svakodnevnim zalaganjem grade društvo jednakosti za sve, i dobiju odgovore na pitanja: šta podrazumeva aktivno starenje i koje su dobrobiti IT opismenjavanja starijih osoba; kako funkcioniše interaktivna audio-igra posvećena problemima slepih i slabovidih osoba; sa kojim teškoćama se u svakodnevnom životu susreću trans osobe u Srbiji; kako je organska poljoprivreda doprinela zapošljavanju žena u Babušnici; na koji način se organizuje kvalitetna visokoškolska stručna praksa; kako poboljšati zapošljivost mladih Roma i Romkinja; na koji inovativan način se mogu ublažiti teški životni uslovi kojima su izloženi beskućnici.
Karolina Stamenković dolazi iz Babušnice, a na 41. Beogradskom Ignite-u predstavila je inicijativu za razvoj ženskog preduzetništva u svom mestu. Ova tema joj je važna jer, kako kaže, za žene u Babušnici nema mnogo dostupnih poslova, a nedostaje im i mesto na kom bi mogle da se okupljaju. Kao svoj najveći izazov vidi nezainteresovanost okoline i manjak razumevanja zajednice za potencijale i potrebe žena iz seoske sredine. Ipak, ne dozvoljava da je ovo zaustavi, jer je za nju svaka nova osnažena žena motiv da se osnaže još dve.
Napiši komentar