Piše: Ivana Kovačević (Blog o socijalnom uključivanju)
Svakog oktobra na Klinici za rehabilitaciju ,,Dr Miroslav Zotović“ u Sokobanjskoj ulici održava se tradicionalna manifestacija ,,Zlatna jesen“. Na ovoj manifestaciji sastaju se i druže dečica različitog uzrasta koja su se našla na bolničkom lečenju, a veliki broj njih su učenici OŠ ,,Dr Dragan Hercog“. Svi prisutni se druže uz pažljivo odabran kulturno-obrazovni program. Centralni događaj je predstava koju pripremaju đaci u okviru dramske sekcije. Svake godine priprema se nova predstava. Predstave se nižu, a svaka je bolja od prethodne. I gledaoci i mali glumci podjednako uživaju. U priremi predstave učestvuju i ostali nastavnici i učenici. Neki od njih zaduženi su za scenografiju, neki za muziku – svako ima precizno utvrđenu ulogu sa ciljem da se postigne maksimum i stvori delo koje će zabaviti, poučiti, razveseliti itd. Ove godine na repertoaru je bila predstava ,,Nekad i sad“ u izvođenju članova dramske sekcije koju vodi nastavnik srpskog jezika Nataša Vojinović.
Kao što je ranije bilo reči u tekstu Literarna sekcija, sekcije spadaju u vannastavne aktivnosti i kao fakultativni oblici rada obavezne su za učenike koji se za njih opredele. Sekcije koje u školama postoje nisu obavezne za sve đake, ali su veoma važne jer kroz njih đaci izražavaju svoju kreativnost, razvijaju talente, druže se, a iza njih ostaju vredna umetnička dela. Dramska sekcija se realizuje jednom nedeljno, po unapred utvrđenom planu i programu, a probe za izvođenje predstave nekada se organizuju i svakodnevno. Program uključuje rad na dramatizaciji književnih dela, uključuje vežbe govora, javnog nastupa, izražajnog čitanja, izražajnog kazivanja, odabir i pripremu tekstova za dramatizaciju, pripremu predstave, odabir takmičenja, prereme za izvođenje predstave na školskim priredbama, gostovanja u drugim školama i odlazak na takmičenja.
O vođenju dramske sekcije u bolničkim uslovima govorila nam je Nataša Vojinović, nastavnik srpskog jezika koji željom, poletom, ljubavlju, velikom energijom, izuzetnom kreativnošću i velikim srcem sa svojim đacima pred publiku stavlja komade trajne vrednosti. Predstave koje se nižu po pravilu izmamljuju snažna osećanja, smeh i suze. Nastavnica se trudi da u rad sekcije uključi svakog đaka koji želi i ima volju da učestvuje u njenom radu. Svaki đak dobije ulogu, neko veću, neko manju, ali ono što je ovde važnije je druženje sa vršnjacima i radost zbog učestvovanja u stvaranju dela. Takođe, unutar svake škole, važna je saradnja među srodnim sekcijama. Stoga, dramska sekcija sarađuje sa likovnom, muzičkom sekcijom, recitatorskom i literarnom sekcijom.
Već petnaest godina se u „Kockici“ (prostrana i lepo uređena postorija za okupljanja i druženja na Klinici za rehabilitaciju ,,Dr Miroslav Zotović“) smenjuju različite predstave i glumci. Prvenac je bila Sterijina „Pokondirena tikva“, a učenici koji su „probili led“ u dramskim vodama škole već su odavno završili fakultete i imaju svoje porodice. Nakon toga, nizale su se dramatizacije poznatih poema, bajki i romana. Pored „Vašara u Topoli“, „ Torte na pet spratova“, „Nemuštog jezika“ i mnogih drugih, posebnu pažnju javnosti izazvala je predstava „Život je more“. Čehovljeva priča „Vanjka“ i Mihajlovićeva „Lilika“ uz dobro izvođenje Dušana Dobrosavljevića i Sandre Janus, izmamile su suze u očima tadašnjeg žirija na SVURF-u i predstava je nagrađena.
Ovogodišnje predstavljanje učenika na „Zlatnoj jeseni“ je po mnogo čemu jedinstveno. Multimedijalni pristup samoj temi predstave učinio je učeničko izvođenje posebnim i originalnim.
(…)
Tekst “Zlatna jesen” u celini možete pročitati na Blogu o socijalnom uključivanju.
Napiši komentar