Prva godina rada Volonterskog servisa Zvezdare obeležena 14. februara. U prvih 12 meseci, 43 angažovana volontera realizovalo je 4.484 sata pomoći sugrađanima: usamljenim bakama i dekama, samohranim roditeljima, mama i tatama – porodicama sa osobama sa invaliditetom…
Baka Spomenka ima 91 godinu i do dolaska aktivista Volonterskog servisa opštine Zvezdara prolazili su meseci a da joj niko ne pokuca na vrata . – Mi smo bili zaboravljeni, kaže Ljiljana, još jedna stanovnica beogradske opštine koja je ušla u osmu deceniju života; živi sama sa sinom koji je osoba sa invaliditetom. Sada je toliko navikla na posete volontera da se, kada je pitaju kako ocenjuje rad servisa, koji je opštinska uprava pokrenula pre godinu dna, jednostavno kaže : – Prezadovoljna sam. Samo se plašim da mi ne uzmu moju volonterku.
Kako kaže Radmila Urošević, pomoćnica šefa Odeljenja za društvene delatnosti i zadužena za koordinaciju rada Servisa pokretanje ovakve vrste usluga bilo je motivisano željom da se pomogne ugroženim a „nevidljivim” sugrađanima.
– Onima za koje postojeći sistem socijalne zaštite nije bio u mogućnosti da ponudi adekvatan odgovor kako da im se pomogne, objašnjava ona.
Ovih dana Servis obeležava godinu dana rada. Učinkom su zadovoljni : pružili su 1.863 socijalne usluge, od kojih 1.655 u kućama ugroženih Zvezdaraca i 210 u prostorijama Servisa.
Realizovano je 4.484,50 sati rada (3.773 časova su volonteri boravili u domovima a 396,50 sati u kancelariji). Do sada je bilo angažovano 43 volontera. Na teren je išlo njih 36, a šestoro je pružalo individualnu podršku korisnicima i petoro je radilo u kancelariji (dežurstvo na telefonu, tehničkim poslovima, komunikaciji sa potencijalnim donatorima i sl.)
– Volonteri rade sve ono što je potrebno kako bi se poboljšao kvalitet života naših sugrađana, dodaje Radmila Urošević.
U toku dve posete sedmično, od po sat i po, obave lakše poslove vezane za održavanje higijene u stanu i odeće, operu posuđe, idu u nabavku osnovnih životnih namirnica , spreme hranu, iznesu smeće, male kućne popravke poput zamene sijalica, osigurača, slavina i sl.
Ukoliko je potrebno, volonter, na zahtev korisnika, može umesto njega da plati račune, podigne lekove ili jednostavno pomogne da zajedeno odu u prodavnicu, do Doma zdravlja ili samo u šetnju.
Zahvaljujući konstantnim obukama, a bilo ih je tokom prethodnih 12 meseci ukupno 14, volonteri su edukovani da pruže i pravne usluge upute, na primer, porodicu gde može da ostvari neko svoje pravo.
Volonteri priznaju da su im motivi da pomažu različiti ali da je isti altruistički cilj.
I sama penzionerka Miroslava (63) je, kako kaže, pronašla zadovoljstvo u tome da pomaže drugima, a istovremeno kvalitetno ispuni vlastito slobodne vreme. Među četrdesetak volontera ima i nezaposlenih, studenta, a najviše je žena.
Ne dobijaju nikakvu nadoknadu, ali je opština Zvezdara osim edukacije obezbedila za njih i preporuke za buduće poslodavce. Ili adekvatne nagrade poput vaučera, karte za pozorišne predstave, poklon pakete, izlete i sl. Kako dodaje Radmila Urošević, oni na nedvosmislen način afirmišu vrednosti i principe solidarnosti i samopomoći.
Činjenicu da se time podstiče korišćenje postojećih ljudskih resursa potvrđuje i veliki broj poziva građana drugih delova Beograda, koji se raspituju da li mogu da budu korisnici ovog Servisa koji je besplatan.
Gradska opština Zvezdara
Bulevar kralja Aleksandra 77
Telefon (011) 3405 954 i 3405 722
Sajt: www.zvezdara.org.rs
Napiši komentar