Organizacijama civilnog društva su 11. decembra, u okviru obeležavanja Međunarodnog dana ljudskih prava, dodeljeni grantovi iz programa EU za projekte za koje je izdvojeno dva miliona evra. Neprofitni sektor, i pored teških finansijskih uslova u kojima većina udruženja i organizacija danas radi, i dalje odlikuje veliki entuzijazam i aktivizam, ocenjeno je na svečanom uručenju grantova.
Delegacija EU u Srbiji i Kancelarija Vlade Srbije za saradnju sa civilnim društvom organizovali su u EU info centru dodelu grantova-projekata organizacijama civilnog društva u okviru EU programa Evropski instrument za ljudska prava i demokratiju 2016-2017.
“Danas su predstavljeni projekti koji su dodeljeni u iznosu od dva miliona evra i ti projekti će pomagati najugroženije kategorije u ostvarivanju osnovnih prava”, kazala je zamenica šefa delegacije EU u Srbiji Mateja Norčič Štamcar.
Ona je rekla da je “jako važno podsetiti na načelo jednakosti i ravnopravnosti”.
“Niste sami, Evropska unija je uz vas”, ponovila je Norčič Štamcar reči visoke predstavnice EU Federike Mogerini iz kratkog filma “Add your voices” koji je prikazan na početku skupa.
Norčič Štamcar je ocenila da “i pored teških finansijskih uslova u kojima većina udruženja i organizacija danas radi, neprofitni sektor u Srbiji i dalje odlikuje veliki entuzijazam i aktivizam”.
Ona je zahvalila Vladi Srbije na kofinansiranju projekata i dodala da će EU nastaviti da pruža pomoć kroz slične projekte.
Vršilac dužnosti direktora Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom Vlade Srbije Žarko Stepanović izrazio je zadovoljstvo zbog istovremenog obeležavanja Dana ljudskih prava i potpisivanja ugovora o sufinasiranju projekata civilnog društva.
“U prethodnih šest godina smo sufinansirali 65 sličnih projekta s ukupnim iznosom od nešto više od 27 miliona dinara”, rekao je on.
Stepanović je kazao da je Međunarodni dan ljudskih prava, 10. decembar dan koji treba da podseti na dva osnovna načela – jednakosti i ravnopravnosti.
Dodao je da je sloboda udruživanja “nešto što je izuzetno važno i što spada u kontitutivne principe ustavnog poretka”, a da je “jedan od osnovnih građanskih principa pravo na na udruživanje radi ostvarivanja određenog interesa”.
U EU info centru potpisani su ugovori za projekte koje će u trajanju od 12 do 24 meseca sprovoditi devet organizacija.
Na osnovu javnog poziva za sufinansiranje koji je Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom raspisala 3. novembra 2017. podržano je sedam projekata.
Među njima su Inicijativa za inkluziju VelikiMali, projekat “Borba protiv diskriminacije dece i mladih iz najranjivijih grupa u obrazovanju”, Astra-Akcija protiv trgovine ljudima, projekat “Make it work for Youth -‘My way'”, Fondacija “Ana i Vlade Divac”, projekat “Jačanje rodne jednakosti položaja samohranih roditelja na tržištu rada u Srbiji”, Civil Rights Defenders, projekat “Ko brani branitelje”, Centar za prava deteta, projekat “The right child to be heard” i Međunarodna mreža pomoći I.A.N, projekat “Borba protiv torture i nekažnjivosti”.
Podržani su i Fondacija SOS Dečija sela Srbije, projekat “Alternativna briga i dečija prava u Srbiji”, Udruženje građana EGAL, projekat “Suočavanje s nasiljem i diskriminacijom prema LGBTI osobama – uspostavljanje sistema monitoringa i izveštavanja” i Fondacija “Tijana Jurić”, projekat “Bezbednost i dobrobit dece i mladih”.
Izvor: Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs
Napiši komentar