Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

PRODUŽEN ROK: Javni poziv OCD za pružanje mentorske podrške u pripremi predloga projekata za konkurs UN Women – „Unapređenje položaja žena na tržištu rada” (rok: 7.5.2021)

Objavljeno 04.05.2021.

Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva - SIPRU - logoVAŽNO OBAVEŠTENJE: Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije PRODUŽAVA ROK za podnošenje prijava na Javni poziv za pružanje mentorske i savetodavne podrške ženskim organizacijama civilnog društva u pripremi predloga projekata za konkurs „Unapređenje položaja žena na tržištu rada”, koji je objavila Agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women) u Srbiji. Novi rok za prijavljivanje je petak, 7. maj 2021. godine, do 16h.

Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije objavljuje javni poziv za pružanje mentorske i savetodavne podrške ženskim organizacijama civilnog društva u pripremi predloga projekata za konkurs „Unapređenje položaja žena na tržištu rada”, koji je objavila Agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women) u Srbiji.

Informacije o UN Women javnom pozivu za podnošenje predloga projekata

UN Women poziva ženske organizacije civilnog društva iz Srbije da se prijave na poziv za podnošenje predloga projekata koji ima za cilj unapređenje položaja žena na tržištu rada. Ovaj poziv je raspisan u okviru trogodišnjeg projekta „Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti u Srbiji, faza II”, koji se realizuje uz finansijsku podršku Evropske unije (EU). Projekat pruža podršku Vladi Republike Srbije u usklađivanju sa pravim tekovinama EU u oblasti rodne ravnopravnosti kroz pripremu i sprovođenje pravnog i strateškog okvira u ovoj oblasti, jačanje institucionalnih kapaciteta i mehanizama na nacionalnom i podnacionalnom nivou, podršku uvođenju rodne perspektive u dokumente javnih politika i IPA programska dokumenta i podršku organizacijama civilnog društva (OCD).

Organizacije civilnog društva dobiće podršku za realizaciju mera i aktivnosti koje će omogućiti podršku uključivanju žena na tržište rada, doprineti kreiranju novih i povećanju dostupnosti usluga u zajednici u cilju većeg učešća žena na tržištu rada i boljeg usklađivanja privatnog i poslovnog života i podržati samozapošljavanje žena i žensko preduzetništvo. Ovaj poziv ima za cilj i da doprinese otklanjanju negativnih posledica koje kriza izazvana virusom Covid-19 ima na zaposlenost i uslove rada žena u Srbiji.

Pravo učešća na konkursu imaju ženske organizacije civilnog društva osnovane na teritoriji Republike Srbije, koje u Statutu kao jedan od ciljeva imaju navedenu rodnu ravnopravnost, ostvarivanje prava žena i antidiskriminaciju i koje imaju znanja i dokazano iskustvo u oblastima rodne ravnopravnosti i ekonomskog osnaživanja žena. Vrednost dodeljenog granta iznosiće najmanje 25.000 a najviše 30.000 evra, a predviđeno je da sprovođenje traje minimum 12, a maksimum 18 meseci.

Od odabrane organizacije se očekuje da:

  1. razvije i sprovede pilot mere koje doprinose poboljšanju položaja žena na tržištu rada. Te aktivnosti mogu uključivati, ali se ne ograničavaju na sledeće:
    • podrška aktivaciji i pristupu tržištu rada za žene: povećanje motivacije i podsticaja za traženje zaposlenja; mentorska podrška i individualno savetovanje u cilju pronalaženja odgovarajućeg zaposlenja; organizacija stručnog usavršavanja za sticanje veština u skladu sa potrebama tržišta rada; razmena informacija o mogućnostima zapošljavanja i povezivanje sa potencijalnim poslodavcima (povezivanje potražnje i ponude);
    • podrška ekonomiji brige i nege: (inovativne) usluge i inicijative u skladu sa potrebama zajednice u oblastima obrazovanja, socijalne i zdravstvene zaštite, javnog prevoza, itd. koje će omogućiti ženama pristup tržištu rada i bolju ravnotežu između poslovnog i privatnog života; mere za povećanje svesti i dostupnosti postojećih javnih usluga ženama; mere za poboljšanje preraspodele kućnih poslova i nege i brige o deci između partnera; motivacija i podsticaji za žene da steknu neophodne kompetencije (npr. digitalne kompetencije žena koje se bave ekonomijom brige i nege (npr. u obrazovanju, socijalnoj zaštiti);
    • podrška samozapošljavanju i ženskom preduzetništvu: organizacija obuka i mentorske podrške za podsticanje samozapošljavanja (npr. unapređenje preduzetničkih i digitalnih veština, razumevanje procesa registracije i oporezivanja, podrška unapređenju pristupa finansijskim resursima); pomoć u daljem razvoju već postojećih preduzeća, uključujući obezbeđivanje opreme i predmeta male vrednosti, podrška ponovnom zapošljavanju žena koje su otpuštene zbog Covid-19 krize, podrška uvođenju inovacija u posao, transfer znanja od postojećih ka novim i malim preduzetnicima/cama;
  2. poveća vidljivost i svest u lokalnim zajednicama o prednostima pilot mera i da uspostavi partnerstva za umnožavanje i širenje pilot mera (sa lokalnim samoupravama, privatnim sektorom, medijima, itd.);
  3. obezbedi da najmanje 200 žena bude uključeno i ostvari pogodnosti od realizovanih aktivnosti.

Sve informacije o uslovima konkursa i prateća dokumentacija dostupni su na veb-sajtu UN Women, kao i  veb-sajtu UNDP (CFP 2021-01 GEF II Enhancement of Women’s Position in the Labour Market), gde se nalaze detaljna uputstva i obrasci koje je potrebno podneti.

Predlog projekta sa svim dokumentima se dostavlja agenciji UN Women na imejl adresu: grants.serbia@unwomen.org, najkasnije do ponedeljka 17. maja 2021. godine u 23:30 h.

Mentorska i savetodavna podrška Tima organizacijama civilnog društva u pripremi predloga projekta

Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije želi da pruži mentorsku i savetodavnu podršku organizacijama civilnog društva u pripremi predloga projekta za konkurs „Unapređenje položaja žena na tržištu rada”.

Mentorska i savetodavna podrška Tima podrazumeva davanje komentara i predloga za izmene i dopune pripremljenih predloga projekata, odnosno usmeravanje njihovog daljeg razvoja u cilju što efikasnijeg i delotvornijeg uticaja na krajnje korisnike/ce. Podrška će biti pružena u svim segmentima predloga projekta, od definisanja ciljeva i očekivanih rezultata u odnosu na identifikovane izazove i probleme sa kojima se ciljna grupa(e) suočava(ju), formulisanja jasnih i merljivih indikatora, definisanja aktivnosti i vremenskog okvira odnosno plana njihove realizacije, identifikovanja faktora rizika u sprovođenju aktivnosti do podrške u pripremi predloga budžeta za realizaciju projekta.

Organizacije civilnog društva svoje predloge projekta mogu proslediti Timu najkasnije do petka, 7. maja 2021. godine, do 16 h. Prijave će biti razmatrane pod sledećim uslovima:

  • Organizacija civilnog društva ispunjava sve kriterijume koji se nalaze u tabeli Obavezni uslovi/pretkvalifikacioni kriterijumi (prilog B-1). Potrebno je poslati popunjenu tabelu.
  • Organizacija civilnog društva je poslala Timu potpun predlog projekta, popunjen na odgovarajućem formularu za prijavu (Prilog B-2: Template for proposal submission). Napomena: predlog projekta može da bude napisan na srpskom ili engleskom jeziku i treba da ispunjava tražene formalne kriterijume konkursa UN Women.

Važna napomena: Oganizacije civilnog društva koje dostave Timu predloge projekata na srpskom jeziku u obavezi su da finalnu verziju formulara samostalno prevedu na engleski jezik, pre dostavljanja UN Women u traženom roku.

  • Prijave koje ne zadovoljavaju navedene uslove neće biti razmatrane za pružanje mentorske i savetodavne podrške. Tim će pokušati da obezbedi savetodavnu podršku svima koji podnesu predloge projekta, a najmanje za prvih 5 organizacija civilnog društva koji budu podneli gore navedenu dokumentaciju u skladu sa navedenim uslovima Poziva.

Predviđena dinamika Tima u pružanju savetodavne i mentorske podrške:

  • zainteresovane organizacije civilnog društva koje ispunjavaju gore navedene kriterijume treba da pošalju prijave i prateću dokumentaciju najkasnije do petka, 7. maja 2021. godine, do 16 h na imejl adresu: jovana.ilic@gov.rs,
  • Tim će obavestiti podnosioce prijava da li su ispunili sve uslove za pružanje savetodavne i mentorske podrške i da li su ušli u prvih 5 OCD kojima će podrška biti pružena, najkasnije do srede, 5. maja 2021. godine,
  • Tim dostavlja komentare i sugestije na predloge projekata najkasnije do ponedeljka, 10. maja 2021. godine do kraja dana,
  • Kandidati obaveštavaju Tim o usvojenim komentarima/sugestijama uz obrazloženje ukoliko neke sugestije Tima ne žele da uvaže najkasnije do 13. maja 2021. godine.

NAPOMENA: Usled produžetka roka za slanje prijava, dinamika pružanja mentorske i savetodavne podrške će biti promenjena za prijave koje budu podnete u novom roku.

Za sve informacije ili pojašnjenja možete se obratiti Jovani Ilić, koordinatorki za rodnu ravnopravnost i ljudska prava u Timu, na imejl adresu: jovana.ilic@gov.rs.

Preuzmite dokumentaciju:

Info sesija

UN WOMEN obaveštava ženske organizacije civilnog društva zainteresovane da se prijave na poziv za unapređenje položaja žena na tržištu rada da će u četvrtak, 22. aprila 2021. godine, od 10 časova biti organizovana online info sesija preko Zoom platforme.

Cilj info sesije je da pruži više informacija o Javnom pozivu, sa akcentom na uslove i kriterijume poziva i dokumentaciju koju je potrebno popuniti.

Agenda info sesije je sledeća:

  • 10:00-10:10 – Uvod i kratka prezentacija projekta „Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti II“, UN Women
  • 10:10-10:30 – Prezentacija Poziva za dostavljanje predloga projekata za unapređenje položaja žena na tržištu rada, UN Women
  • 10:30-11:00 – Pitanja učesnika i odgovori
  • 11:00-11:10 – Informisanje o SIPRU javnom pozivu za mentorsku i savetodavnu podršku OCD u pripremi predloga projekata za UN Women poziv, SIPRU
  • 11:10-11:20 – Pitanja učesnika i odgovori
  • 11:20:11:30 – Zatvaranje info sesije

Podaci za pristup info sesiji:

 

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]