Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Kraljevina Norveška podržala pet održivih mikro i malih preduzeća u Srbiji sa 26.000 evra

Objavljeno 13.09.2021.

Norveška za vasPet održivih mikro i malih preduzeća iz manje razvijenih opština u Srbiji dobilo je oko 26.000 evra podrške za nabavku opreme, od strane Kraljevine Norveške kroz projekat Norveška za vas – Srbija. Podržana preduzeća su učesnici Programa podrške održivim mikro i malim preduzećima sa snažnim pozitivnim uticajem na lokalne zajednice koji sprovodi Smart kolektiv, a čiji je cilj pružanje stručne i finansijske podrške mikro i malim preduzećima koja posluju odgovorno i pozitivno doprinose razvoju svojih lokalnih zajednica.

„Nadam se da će ciljane obuke, konsultacije i prilike za umrežavanje zajedno sa opremom obezbeđenom u okviru ovog projekta biti pokretači daljeg rasta podržanih deset preduzeća“, rekao je Ivan Kuzminović, savetnik i programski službenik u Ambasadi Kraljevine Norveške.

„Kroz ovaj projekat pružena je podrška tamo gde je najpotrebnija – lokalnim preduzećima u manje razvijenim sredinama, sa ciljem povećanja održivosti, konkurentnosti lokalnog poslovanja i pospešivanja zapošljavanja mladih. Preduzeća koja su učesnici programa podrške identifikovana su kao pioniri razvoja u svojim lokalnim zajednicama. Iskreno se nadamo da će ova preduzeća ostati posvećena daljem razvoju, tražiti nova trzišta i omogućavati nova radna mesta, naročito za mlade”, izjavio je Petar Janjatović, v.d. menadžera projekta Norveška za vas – Srbija.

Bespovratna sredstva dodeljena su preduzećima Agro prima jug, Avlija održivog razvoja, Inak, Radanska ruža i Vrtlari. Ovih pet preduzeća, koja su prepoznata kao šampioni održivosti u svojim zajednicama, zapošljavaju 117 osoba od kojih više od polovine pripada ranjivim kategorijama stanovništva, dok u svom lancu nabavke imaju preko 360 malih poljoprivrednih gazdinstava i porodica koje prihoduju kroz lanac nabavke. Preduzeća su dobila bespovratna sredstva za nabavku opreme koja će unaprediti kapacitete preduzeća, doprineti daljem poslovnom razvoju i otvaranju novih radnih mesta za mlade i druge teže zapošljive grupe u manje razvijenim opštinama kao što su Lebane, Bogatić, Bosilegrad i Mali Iđoš. Poslovni rast ovih preduzeća i nabavka opreme imaće pozitivan uticaj i na dobavljače ovih preduzeća – kroz deljenje opreme, kao i stabilnije i veće prihode.

„Mikro i mala preduzeća predstavljaju oslonac razvoja i prihoda za lokalnu zajednicu posebno u manje razvijenim sredinama. Osim direktnog zapošljavanja, ova preduzeća imaju mnogo širi društveni uticaj na kvalitet života kroz svoj lanac nabavke u kojem angažuju druga mikro preduzeća i poljoprivredna gazdinstva, kojima je bez ovih preduzeća egzistencija ugrožena i druge. Zbog toga su programi podrške u kojima im se pruža kombinacija finansijske i stručne podrške značajni, jer omogućavaju stabilan rast ovih preduzeća a time i njihovog pozitivnog uticaja na razvoj cele zajednice”, rekao je Neven Marinović, direktor Smart Kolektiva.

Program podrške održivim mikro i malim preduzećima sa snažnim pozitivnim uticajem na lokalne zajednice je program stručne i finansijske podrške mikro i malim preduzećima koja posluju odgovorno i pozitivno doprinose razvoju svojih lokalnih zajednica. Program realizuje Smart Kolektiv, u partnerstvu sa udruženjem ProAktiv iz Niša i udruženjem Putevima preduzetništva iz Novog Sada. Program se sprovodi u okviru projekta Norveška za vas – Srbija koji finansira Kraljevina Norveška a sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS). Projekat Norveška za vas – Srbija ima za cilj da doprinese ravnomernom društveno-ekonomskom razvoju u Srbiji kroz povećanje mogućnosti zapošljavanja, posebno ranjivih i marginalizovanih grupa, podršku socijalnoj koheziji, kao i unapređenju lokalne infrastrukture.

Izvor: smartkolektiv.org

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]