Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Objavljena publikacija „Bolji biznis za bolje društvo – podrška zajednici u brojkama”

Objavljeno 04.11.2019.

Bolji biznis za bolje društvo - naslovna stranaForum za odgovorno poslovanje obavio je publikaciju „Bolji biznis za bolje društvo – podrška zajednici u brojkama”, koja se bavi analizom ulaganja kompanija u Srbiji u lokalnu zajednicu tokom 2018. godine.

Publikacija je nastala sa ciljem da javnosti predstavi prakse društvene odgovornosti u Srbiji koje se odnose na ulaganja poslovnog sektora u lokalnu zajednicu. Učešće u ovom istraživanju uzele su 34 kompanije, koje su pristale da dostave podatke o prošlogodišnjim društveno odgovornim ulaganjima u zajednicu.

Prema rezultatima upitnika, najzastupljenije oblasti koje kompanije podržavaju su obrazovanje, kultura i umetnost, zdravstvo, sport, zaštita životne sredine i ekonomski razvoj. Ove godine, upečatljiv je sve veći broj kompanija okrenut projektima koji podržavaju lokalni ekonomski razvoj kroz podršku preduzetničkim inicijativama i osnaživanju preduzetnika/ca.

Ukupna vrednost donacija u novcu iznosila je preko 635 miliona dinara, a 53% kompanija navelo je da svoje donacije usmerava ka državnim institucijama (obrazovne, kulturne, zdravstvene). Velike kompanije u proseku su izdvajale 25,5 miliona dinara, dok je najviša vrednost novčane podrške jedne kompanije zajednici iznosila 212,3 miliona dinara. Srednja preduzeća u proseku su izdvajala 9,4 miliona dinara, dok se kod malih preduzeća iznos namenjen davanjima za opšte dobro kretao između 50 i 100 hiljada dinara.

Angažovani zaposleni direktno doprinose građenju kulture poverenja koja donosi koristi i kompaniji i zajednici, a s tim u vezi, 83% kompanija navelo je da podstiče svoje zaposlene na volontiranje.

U 17 kompanija koje vode evidenciju o volontiranju zaposlenih, ukupan broj sati volontiranja iznosio je 32.469. Od toga, zaposleni su najviše vremena posvetili manuelnom ili fizičkom radu, nasuprot radu koji podrazumeva određena ekspertska znanja ili veštine.

Publikaciju je objavio Forum za odgovorno poslovanje u okviru projekta „Unapređenje okvira za davanje” koji finansira USAID, a realizuje Koalicija za dobročinstvo koju predvodi Fondacija „Ana i Vlade Divac”, a dodatno čine Trag Fondacija, Smart kolektiv, Katalist Balkans, Forum za odgovorno poslovanje, Srpski filantropski forum i Privredna komora Srbije.

U analizi rezultata učestvovale su 34 kompanije: Art Ival, Bambi, Banca Intesa, Coca-Cola HBC Srbija, Crédit Agricole Srbija, CRH Srbija, Delhaize Serbia, Delta holding, DM Drogerie Markt, G4S Secure Solutions, Elixir Prahovo,  Erste bank,  Eurobank, Hemofarm, JKP Gradska toplana Niš, Lafarge BFC, Majanca Plast, ManpowerGroup Srbija, Marbo Product, MOZZART, NCR Srbija, NIS, Nordeus, Fabrika konfekcije NOVITET, Organic Tea, SZR Servis Polaris, Radijator-Inženjering, Rudnik i flotacija Rudnik, OTP banka Srbija, Telekom Srbija, TITAN Cementara Kosjerić, UniCredit Bank Srbija, VIP Mobile i Vojvođanska banka.

Kliknite da preuzmete publikaciju „Bolji biznis za bolje društvo – podrška zajednici u brojkama” (.pdf).

Izvor: odgovornoposlovanje.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]