Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Okrugli sto “Podrška Ženske parlamentarne mreže za rodnu ravnopravnost na lokalnom nivou”

Objavljeno 12.03.2015.

zpm_kraljevoTim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije u saradnji sa Beogradskim fondom za političku izuzetnost organizovao je sa Ženskom parlamentarnom mrežom Narodne skupštine Republike Srbije okrugli sto pod nazivom “Podrška Ženske parlamentarne mreže za rodnu ravnopravnost na lokalnom nivou”, nakon čega je održan seminar posvećen socijalnom uključivanju i smanjenju siromaštva. Oba događaja su se održala u Kraljevu 27. i 28. februara 2015. godine.

Na Okruglom stolu su učestvovali Tomislav Ilić, gradonačelnik Kraljeva, Marija Blečić, članica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost i šefica Kabineta potpredsednice Vlade Zorane Mihajlović, Marija Obradović, narodna poslanica i članica Ženske parlamentarne mreže, i Milana Lazić, koordinatorka za ljudsku bezbednost i rodnu ravnopravnost u Timu za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije. Na okruglom stolu je istaknuta važnost političke participacije žena na svim nivoima vlasti, značaj njihovog osnaživanja na lokalnom nivou, i neophodnost razmene iskustava, saradnje i izgradnje partnerstva svih relevantnih aktera u procesu unapređenja položaja žena.

Nakon okruglog stola, održan je seminar Ženske parlamentarne mreže o socijalnom uključivanju i smanjenju siromaštva, u okviru kog su organizovane tri panel diskusije.

Tema prvog panela je bio sistem podrške ženskom preduzetništvu u Centralnoj Srbiji i primeri dobre prakse. Učesnicima su se obratili Jasminka Luković Jagličić, direktorka Regionalne Agencije za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja, Marija Stojadinović, direktorka Razvojnog biznis centra Kragujevac, i Gorana Tanasković, direktorka Udruženja poslovnih žena “Nadežda Petrović” iz Čačka. Tokom diskusije je naglašen značaj preduzetničkog učenja i uvođenja rodnog budžetiranja. Kao jedna od mera koja bi mogla podstaći razvoj ženskog preduzetništva je navedeno mikrokreditiranje i osnivanje mikrokeditnih organizacija.

Druga panel diskusija je bila posvećena unapređenju ruralnog razvoja u Srbiji i osnaživanju žena u domenu poljoprivrede. Stručna saradnica SEEDEV-a Ivana Dulić Marković je naglasila važnost podrške ženskom preduzetništvu prilikom dodele subvencija, s obzirom da žene kao članice gazdinstava imaju aktivnu ulogu u domaćinstvima, ali nemaju svoj posed. Tokom diskusije su kao problemi navedeni: nepostojanje razvijenog preduzetničkog duha, nepovoljna fiskalna politika i velika papirologija.

Poslednji panel je bio posvećen analizi trendova u reformi penzijsko-invalidskog sistema u Srbiji i njegovog uticaja na žene. Gordana Matković, programska direktorka Centra za socijalne politike, smatra da se u procesu reforme treba zadržati na trenutnoj granici godina starosti za odlazak u penziju. Takođe, Matković se zalaže i za uvođenje fleksibilnijih oblika rada koje Zakon o radu ne prepoznaje.

Učesnice panel diskusije su istakle da su žene siromašnije u starosti, imaju niže penzije zbog više prekida u karijeri, zauzimaju niže pozicije u preduzećima, i više rade bez nadoknade kada se uzme u obzir rad u kući u briga o deci i starima.

Članice Ženske parlamentarne mreže su najavile inteziviranje saradnje između narodnih poslanica, lokalnih odbornica, organizacija civilnog društva, institucija izvršne vlasti i Vlade Republike Srbije.

Kliknite da preuzmete Dnevni red Seminara.

Kliknite da preuzmete Izveštaj o Seminaru u celini.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]