Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održan sastanak o integraciji migranata i migrantkinja na tržište rada kroz mapiranje veština i obuku

Objavljeno 14.06.2019.

Sastanak o integraciji migranata na tržište rada kroz mapiranje veština i obukuU utorak, 11. juna, u prostorijama Beogradske otvorene škola, održan je drugi koordinacioni sastanak Nacionalne savetodavne grupe u okviru projekta ALMIT – Brža integracija migranata na tržište rada kroz mapiranje veština i obuku. Sastanku su prisustvovali predstavnici/e Ministarstva za rad, socijalna i boračka pitanja, Komesarijata za izbeglice Republike Srbije, Nacionalne službe za zapošljavanje, Crvenog krsta Šid, Društva andragoga Srbije, Društva za obrazovanje odraslih, Stalne konferencije gradova i opština kao i članovi/ce projektnog tima.

Projektni tim koji čine Beogradska otvorena škola, Opština Šid i Dobrotvorna fondacija Srpske pravoslavne crkve „Čovekoljublje“ predstavili su osnovne ideje projekta, dosadašnje rezultate, kao i planove za dalji rad.

Članovi Nacionalne savetodavne grupe pozitivno su ocenili dosadašnje aktivnosti na projektu, a Katarina Popović je u ime Društva za obrazovanja odraslih govorila o značaju pripreme facilitatora/ki za realizaciju obuka namenjenih migrantskoj populaciji koja trenutno boravi u Srbiji. Nakon toga, pokrenuta je diskusija o značaju aktivnosti u lokalnim zajednicama koje bi mogle pozitivno uticati na proces integracije migrantske populacije, kao što su kulturne večeri, i o značaju upoznavanja lokalnog stanovništva sa kulturama zemalja iz kojih dolaze migranti/kinje.

U toku diskusije o budućim planovima, predstavnica Ministarstva za rad, socijalna i boračka pitanja Danka Čančarević postavila je pitanje o radnim dozvolama i saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje u procesu povezivanja polaznika/ca koji su prošli obuke u okviru projekta sa lokalnim tržištem rada. Ivan Topalović je u ime Beogradske otvorene škole istakao da je najveći fokus narednih aktivnosti na motivisanju polaznika/ca za rad na ličnim kompetencijama i prenosivim veštinama koje će biti značajne nezavisno od toga gde migranti/kinje trenutno borave i koliko će se na toj lokaciji zadržati. Pored toga, predstavnik SKGO-a Aleksandar Popović govorio je o sličnim inicijativama i projektima koji su realizovani u Srbiji.

Projekat ALMIT – Brža integracija migranata na tržište rada kroz mapiranje veština i obuka ima za cilj da pronađe načine za lakšu integraciju migranata i migrantkinja na tržište rada. Tokom projekta će biti osmišljeno i pilotirano više treninga i obuka iz oblasti srpskog jezika, građanskog vaspitanja i interkulturalnog učenja. Ovaj projekat je finansiran od strane Evropske unije, kroz Program za zapošljavanje i socijalne inovacije.

Izvor: www.bos.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]