Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održan skup “Promocija rodne ravnopravnosti u procesu kreiranja javnih politika na osnovu podataka u Srbiji”

Objavljeno 14.11.2014.

Promocija rodne ravnopravnosti u procesu kreiranja javnih politika na osnovu podataka u SrbijiTim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva u saradnji sa Evropskim institutom za rodnu ravnopravnost i Republičkim zavodom za statistiku organizovao je skup 14. i 15. oktobra 2014. godine pod nazivom “Promocija rodne ravnopravnosti u procesu kreiranja javnih politika na osnovu podataka u Srbiji“. Cilj skupa bila je promocija kreiranja politika na osnovu podataka u oblasti rodne ravnopravnosti kao i razmena iskustava iz Srbije i EU, a poseban cilj se odnosio na iniciranje usvajanja Indeksa za rodnu ravnopravnost u Srbiji. Specijalni gosti su bili Potpredsednica Vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, NJ.E. Ambasador Delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Davenport i Šefica sektora za operacije Teriz Marfi i ekspertkinje iz Evropskog instituta za rodnu ravnopravnost.

Drugog dana skupa 15. oktobra održana je stručna obuka za statističare i statističarke, kao i eksperte i ekpertkinje u oblasti rodne statistike i podataka za usvajanje indeksa za rodnu ravnopravnost, koju su održale ekspertkinje dr Ana Manca i dr Irene Liboo iz  Evropskog instituta za rodnu ravnopravnost.

Promocija rodne ravnopravnosti u procesu kreiranja javnih politika na osnovu podataka u SrbijiPotpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović je, otvorivši skup, poručila da je rodna ravnopravnost važna ne samo zbog toga što je zagarantovana Ustavom, već je ključna za održivi razvoj naše zemlje i da će se Vlada u narednom periodu posvetiti stvaranju ambijenta u kojem će svi građani imati jednake uslove zapošljavanja, kao i da će zajedno sa lokalnim samoupravama i civilnim sektorom raditi na izjednačavanju prava žena sa muškarcima. Rodna ravnopravnost jedan je od prioriteta Vlade i u radu postizanja rodne ravnopravnosti biće angažovana sva ministarstva.

Indeks rodne ravnopravnosti je nešto što nama treba i Vlada će zajedno sa nadležnim organima u narednom periodu podržati njegovo merenje u Srbiji.

Pre nešto manje od decenije nije bilo mnogo žena u Skupštini Srbije, a sada one čine 30 odsto od ukupnog broja poslanika, što je i dalje nedovoljan broj, a u Vladi Srbije imamo samo 8 žena, ali od 3 potpredsednika 2 su žene, što nam ukazuje da se stvari polako menjaju na bolje. Ono što će biti još jedan prioritet Vlade, jeste da stimuliše veće učešće žena u upravnim odborima javnih preduzeća.

Promocija rodne ravnopravnosti u procesu kreiranja javnih politika na osnovu podataka u SrbijiEvropska unija priprema akte koji će propisivati da 40 odsto žena mora da bude u upravnim odborima velikih kompanija, pri čemu bi bilo poželjno da i Srbija uključi više žena u rad ovih odbora. Istovremeno, Potpredsednica Vlade ukazala je na to da od 10 nepismenih građana starijih od 65 godina, osam čine žene, dok su u ovoj godini 43 pripadnice ženskog pola izgubile život u porodičnom nasilju.

Rodna ravnopravnost treba da se obezbedi ne samo zbog puta u EU, već zbog toga što je rodna ravnopravnost imperativ napretka jednog društva i zajednice.

NJ.E. Ambasador Delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Davenport rekao je da EU podržava usvajanje Indeksa rodne ravnopravnosti u Srbiji, koji je jedan od najosnovnijih instrumenata u procesu kreiranja javnih politika iz perspektive rodne ravnopravnosti tokom evropskih integracija. Prema njegovim rečima, Indeks rodne ravnopravnosti je značajan zato što će obezbediti sveobuhvatno merenje rodne ravnopravnosti čije je rezultate lako razumeti i saopštiti, a obezbediće i instrument podrške donosiocima odluka prilikom ocenjivanja toga koliko je data zemlja članica daleko od postizanja rodne ravnopravnosti.

Rodna ravnopravnost je jedan od ključnih principa EU, ali i imperativ za ekonomski rast i socijalnu koheziju u svakom modernom društvu, kao i da je to jedan od važnih segmenata ljudskih prava i deo je niza poglavlja koja će biti predmet pregovora za članstvo Srbije u EU.

Promocija rodne ravnopravnosti u procesu kreiranja javnih politika na osnovu podataka u SrbijiOn je ukazao na to je svega 4% žena na čelu velikih kompanija, dok u upravnim odborima kompanija ima 16% žena. Žene su i dalje diskriminisane  kada se radi o zapošljavanju, one imaju u proseku 16,2 odsto manju zaradu za isti posao i izloženije su siromaštvu od muškaraca.

NJ.E. Ambasador Majkl Davenport podsetio je da su koordinacija mehanizama za rodnu ravnoravnost i resursi obaveza koju je Srbija preuzela ratifikacijom međunarodnih dokumenata i sa tim u vezi je siguran da će Indeks rodne ravnopravnosti pomoći Srbiji u borbi protiv gorućih problema žena u Srbiji, kao što su diskriminacija, rodno zasnovano nasilje, siromaštvo i socijalna isključenost. Uputio je veoma snažnu podršku Vladi Republike Srbije u oblasti rodne ravnopravnosti i usvajanja Indeksa rodne ravnopravnosti u Srbiji.

Šefica sektora za operacije Evropskog instituta za rodnu ravnopravnost Tereza Marfi naglasila je da će Srbija, ukoliko implementira Indeks rodne ravnopravnosti, biti prva zemlja izvan Evropske unije koja će ga koristiti i prva u regionu. Ukazala je i na to da rad na uspostavljanju rodne ravnopravnosti znači promenu u organizovanju, jer ukoliko rodna ravnopravnost ne postane sastavni deo javnih politika koje se sprovode, to znači da te politike neće odgovarati na potrebe polovine populacije, koju čine žene. Ukoliko rodna ravnopravnost nije koordinirana na nacionalnom nivou, neće biti uključena u javne politike i neće se uzimati u obzir. Šefica sektora za operacije naglasila je da Evropski institut za rodnu ravnopravnost pruža stručnu podršku Srbiji u procesu usvajanja Indeksa rodne ravnopravnosti, naglasivši da je ovo važan korak u procesu evropske integracije Srbije.

Zaključci:

  • Rodna ravnopravnost imperativ je društva i zajednice i usmerena je na ekonomski rast i socijalnu koheziju;
  • Vlada Republike Srbije postaviće rodnu ravnopravnost kao jedan od prioriteta i u radu postizanja rodne ravnopravnosti biće angažovana sva ministarstva;
  • Rodna ravnopravnost jedan je od ključnih principa EU i obaveza Srbije na putu evropske integracije;
  • Rodna ravnopravnost je horizontalna oblast koja treba da postane sastavni deo javnih politika koje se sprovode, kao i koordinirana na nacionalnom nivou;
  • Važno je postojanje specifičnih programa za unapređenje rodne ravnopravnosti i uspostavljanje jednakosti muškaraca i žena;
  • Indeks rodne ravnopravnosti jedan je od najosnovnijih instrumenata u procesu kreiranja javnih politika iz perspektive rodne ravnopravnosti tokom evropskih integracija i za Srbiju je važno da usvoji ovaj Indeks kako bi sprovodila politike usmerene ka većoj rodnoj ravnopravnosti zasnovanoj na podacima i ka izjednačavanju prava žena u odnosu na muškarce, posebno u oblasti rada i donošenja odluka;
  • Usvajanjem Indeksa rodne ravnopravnosti, Srbija će biti prva zemlja van Evropske unije i prva zemlja u regionu koja će ga izračunati i koristiti za potrebe kreiranja javnih politka na osnovu podataka;
  • Potrebno je nastaviti saradnju između svih institucija na nacionalnom i lokalnom nivou, organizacija civilnog društva, međunarodnih organizacija, Evropske unije i Evropskog instituta za rodnu ravnopravnost.

Kliknite da preuzmete agendu skupa “Promocija rodne ravnopravnosti u procesu kreiranja javnih politika na osnovu podataka u Srbiji”.

Preuzmite prezentacije govornica:

Kliknite da preuzmete Informaciju o rezultatima Skupa.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]