Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije je, uz podršku Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ) i Vlade Savezne Republike Nemačke, organizovao tokom februara tri ciklusa dvodnevnih obuka za organizacije civilnog društva (OCD) u okviru projekta „Jačanje odgovora organizacija civilnog društva tokom pandemije Kovid-19”. Projekat je deo šireg programa nemačko-srpske razvojne saradnje „Usluge socijalne zaštite za osetljive grupe“, koji sprovodi GIZ.
Obuku je kreirao i realizovao Centar za integraciju mladih (CIM), a sadržala je tri ključne tematske celine:
- Najbolji načini informisanja osetljivih grupa o preventivnim merama i dostupnoj podršci tokom pandemije Kovid-19,
- Razvijanje veština zagovaranja, i
- Strateški razvoj i finansijsko upravljanje.
Treninzi su imali za cilj da podignu kapacitete predstavnika i predstavnica OCD za rad u novim okolnostima vezanim za pandemiju Kovid-19, a posebno u pogledu aktivnosti koje se tiču unapređenja pristupa informacijama pripadnika/ca osetljivih grupa o preventivnim merama, pravima i uslugama koje su im dostupne na lokalnom nivou tokom pandemije Kovid-19.
Obuke su organizovane online, putem platforme Zoom, a korišćena je i aplikacija Mentimetar u cilju veće interaktivnosti i prezentacija sa povratnim informacijama u realnom vremenu.
Na treninzima je učestvovalo ukupno 26 predstavnika/ca 19 OCD iz 13 gradova i opština u Srbiji.
U skladu sa tematskim celinama, treneri su razvili specifične teme koje su predstavljene učesnicima/ama, a posebna pažnja je posvećena stvaranju alata koji su jednostavni za upotrebu i produktivni.
Prvi dan obuke bio je posvećen najboljim načinima za informisanje pripadnika/ca osetljivih grupa o preventivnim merama i dostupnoj podršci tokom pandemije Kovid-19. Uže teme koje su obrađene su:
- ranjive grupe i njihove karakteristike,
- procena, planiranje i sprovođenje intervencija,
- komunikacija sa korisnicima/cama,
- usluge u zajednici i
- pičovanje.
Drugog dana treninga predstavnici/ce detaljnije su se upoznali sa sledećim užim temama:
- pozicioniranje organizacije u javnom prostoru,
- koncept zagovaranja pre i tokom pandemije
- strateško planiranje i
- finansijsko planiranje i održivost.
Gotovo svaka organizacija civilnog društva u poslednjih nekoliko meseci iskusila je uticaj pandemije i suočava se sa problemima održivosti i integracije usluga u zvanični sistem, posebno onih za koje imaju licencu. Takođe, uobičajeno je mišljenje da su ranjive grupe koje OCD podržavaju nedovoljno prepoznate i podržane tokom pandemije – sve ovo podstaklo je pojedine OCD da se osećaju isključivo odgovornima za one koji su najugroženiji u njihovom okruženju. S druge strane, osećaj zajedništva i podrške koju OCD pružaju jedna drugoj bio je još vidljiviji i jači tokom trajanja pandemije. To im je pomoglo da shvate i bolje sagledaju svoje snage, kapacitete i znanje.
Napiši komentar