„Moj sin Nenad korisnik je terapeutskog programa i usluge fizioterapeuta koja se sprovodi u okviru Inkluzivnog centra u Turici. Vežbe, koje su izuzetno korisne Nenadu, angažovani fizioterapeut Isidora uspešno izvodi i prilagođava njegovoj bolesti i stepenu oštećenja njegovih ekstremiteta. Mislim da je ovaj program izuzetno dobro osmišljen jer mnogim korisnicima je potrebna fizikalna terapija, a nisu u mogućnosti sebi da je priušte. Nadam se da će se ovaj projekat održati“, kaže nam Dragana Vlajković, korisnica programa Savetodavna i psihološka podrška odraslim OSI i porodicama OSI.
Kako nam je objasnila, još jedan vid podrške, koji je od bitnog značaja njenom sinu i njoj, jeste savetodavna i terapijska podrška u okviru projekta.
„Jednom nedeljno posećujem psihološke radionice za članove porodica osoba sa invaliditetom u Udruženju koje podrazumevaju razgovor sa saradnikom psihologom iz užičkog Centra za socijalni rad. Uzevši u obzir da živim sama sa Nenadom i da smo 24 sata upućeni jedno na drugo, mnogo mi znači što mogu da odvojim neko vreme i da popričam sa nekim o svojim problemima i potrebama. Smatram da je pored fizičkog jako bitno i mentalno zdravlje roditelja koji brinu o svojoj bolesnoj deci, jer samo opušten i smiren roditelj može da izađe na kraj sa svim problemima koji prate funkcionisanje osoba sa invaliditetom“, kazala nam je Dragana utiske o radionicama koje posećuje.
Od kada je Grad Užice, u partnerstvu sa Udruženjem invalida cerebralne i dečije paralize Užice, započeo realizaciju projekta, korisnici svakodnevno stavljaju do znanja članovima projektnog tima da njihov rad ima izuzetnu svrhu, budući da pruža pomoć i podršku deci i porodicama u vrlo teškoj i delikatnoj potrebi i prevazilaženju svakodnevnih prepreka u zadovoljavanju potreba svoje dece.
Inkluzivni savetodavno-edukativni i socio-terapijski centar osnovan je sa ciljem uspostavljanja usluge socijalne zaštite (sa inovativnim elementima) za podršku deci sa smetnjama u razvoju i osobama sa invaliditetom i njihovim porodicama u Užicu. Prostor je opredeljen od strane Grada Užica u naselju Turica i potpuno je osposobljen za pružanje usluga od 1. aprila 2021. godine, a pre nego što su radovi bili kompletirani za tu namenu, koristio se prostor Udruženja invalida cerebralne i dečije paralize Užice, od decembra 2020. do kraja marta 2021. godine.
Uvođenjem ovih usluga kroz Inkluzivni centar, osobe sa invaliditetom i članovi njihovih porodica dobili su priliku da kroz radionice savetodavne i psihološke podrške rade na sticanju samopouzdanja i ličnom osnaživanju, a kroz aktivnosti poput programa sticanja životnih veština i usvajanja zdravih stilova života, zatim kroz savetodavnu, edukativnu i psihološku podršku odraslim osobama sa invaliditetom i porodicama osoba sa invaliditetom, terapeutski program, kreativni i radno-okupacioni program.
U pružanje usluge su uključena pažljivo odabrana stručna lica: radni terapeut – stručni radnik na poslovima osamostaljivanja, unapređenja životnih veština i usvajanja zdravih stilova života; psiholog na poslovima savetodavno-terapijske podrške, podizanja samopouzdanja korisnika i psihološkog osnaživanja njihovih porodica; fizioterapeut – za fizikalnu terapiju; logoped – za rad sa decom u okviru „Defektološkog kutka“; i saradnici iz relevantnih ustanova kao realizatori kreativnog programa.
Kreirani program „Defektološki kutak“ biće opremljen profesionalnim didaktičkim rekvizitima i specijalizovanim uređajem, kako bi se postigao visoki nivo pružanja ove usluge, a plan je da se razvije i kao samostalna aktivnost u formi logopedskog centra, koji bi bio dostupan kako deci i mladima sa smetnjama u razvoju, tako i korisnicima iz redovnog školskog sistema, za koje je prepoznato da im je logopedski tretman potreban.
Biljana Subotić, socijalna radnica i stručna saradnica u Udruženju distrofičara zlatiborskog okruga Užice, kaže da je mogućnost da bude deo ovog projekta od začetka ideje prihvatila kao izazov, ali sa malom bojazni zbog dotadašnjeg neiskustva u pogledu definisanja projekta i prijave, preko komunikacije, organizacije i pisanja izveštaja, pa čak i terminologije projektnog menadžmenta, jer do sada nije imala prilike da doprinos timu na ovakav način.
„Uglavnom su to bili ‘mali’ projekti, manji budžeti ili, pak, samo deo aktivnosti koji sam radila pored drugih saradnika. Vremenom, rad na ovom projektu, doprinos uspostavljanju jedne nove usluge u našem gradu i zalaganju za njenu održivost, postao je mnogo više od toga. Ovo je, pre svega, jedan profesionalni izazov za mene, kao socijalnu radnicu koja je krenula drugačijim stazama nego većina mojih kolega“, kazala nam je Biljana. Prema njenim rečima, izazov je u činjenici da je ova usluga inovativna za lokalnu zajednicu.
„Nadam se da ću jednog dana, bez obzira na to kuda me profesionalni put dalje odvede, moći da se osvrnem i sa neskrivenim ponosom jedne socijalne radnice glasno izgovorim da sam i ja dala značajan doprinos uspostavljanju Inkluzivnog centra u gradu, koji je izrastao u jednu divnu uslugu“, ponosna je naša sagovornica na svoju ulogu u ovom projektu.
Biljana nam je objasnila da su sve aktivnosti u okviru Inkluzivnog centra osmišljene kako bi se osobama koje ne napuštaju često porodično okruženje, a što se, nažalost, često dešava kada su u pitanju osobe sa invaliditetom i deca sa smetnjama u razvoju, omogućilo da se upoznaju sa novom sredinom, nekim novim licima, vršnjačkom grupom, a sve uz stručnu podršku i nadzor.
„Kroz poludnevni boravak i funkcionisanje u novom okruženju, oni uče neke nove veštine, usavršavaju one koje su već znali, razvijaju svoju kreativnost, a sve su to važni i veliki koraci ka potencijalnom osamostaljivanju. U okviru Centra imaju mogućnost da se (ponovo) samostalno socijalizuju, da uče, stvaraju, da brinu o svojoj higijeni, higijeni prostora, stvarima, da urede svoje neposredno okruženje, da spreme i poneki obrok, a da pri tom imaju stručno praćenje kako bi sve bilo bez rizika po povredu, grešku ili da bude doživljeno kao neuspeh. Po povratku kući, nova znanja i veštine mogu da primene i u svojoj porodici i pokažu se u novom svetlu usled pozitivnih ličnih promena, rasta samopouzdanja i veće samostalnosti, a onda dobijaju potvrdu i od svojih članova porodice, što ujedno doprinosi daljem jačanju pozitivne samoprocene. Usluga takođe doprinosi da primarne porodice dobiju više slobodnog vremena za druge porodične obaveze i makar delom se rasterete od svakodnevnih briga“, Biljanine su reči kojima nam opisuje benefite usluge za sve korisnike i korisnice.
Za Draganu Nikolić, koja u ime Grada Užica koordinira projektom, realizacija projekta je takođe predstavlјala profesionalni, ali i lični izazov, s obzirom na to da je reč o cilјnoj grupi koja obuhvata i decu i mlade osobe sa invaliditetom.
„Nadam se da će ova usluga zaživeti u našem gradu i da će moći da posluži kao dobar primer za druge lokalne samouprave koje bi na taj način uvele uslugu u okviru postojećih socijalnih usluga kao nešto inovativno. Na nama, kao lokalnoj samoupravi, ostaje upravo zbog zadovolјstva korisnika, posvećenosti, uloženog truda do sada, da pronađemo način nakon završetka projekta, kako je i predviđeno da usluga nastavi da živi, da usluga postane održiva i da se finansira iz lokalnog budžeta“, objašnjava nam Dragana nastojanja da usluga trajno bude dostupna svima kojima je potrebna.
„Emocija koju korisnici usluga imaju nakon što sa njima razgovarate o utiscima i samoj usluzi zapravo je jedan nivo satisfakcije i zadovolјstva za sve članove tima koji učestvuju na projektu, pa i mene. Znam da to nije možda najbolјe kada se radi o profesionalnom angažovanju, ali usluge socijalne zaštite, pogotovo za decu i mlade, jednostavno ne mogu isklјučiti emocije i ličnu posvećenost”, objašnjava nam Dragana.
Ulazeći u projekat uspostavlјanja inovativne socijalne usluge, Grad Užice je zapravo ušao u jedno nepoznato polјe sa mnogo izazova. Zahvalјujući timu Grada Užica i predstavnicima partnera, pored brojnih izazova i poteškoća, uspešno se došlo do cilja, a to je zadovolјstvo korisnika usluge pre svega dece i mladih, odraslih i starijih osoba sa invaliditetom i članova njihovih porodica. Predstavnici Grada Užica su odlučni da daju sve od sebe, pošto je lokalna samouprava posvećena unapređenju položaja ranjivih grupa, da u budućnosti ova usluga nastavi da živi, da se poveća broj korisnika i da usluga u budućnosti uključi i nove sadržaja, u skladu sa potrebama korisnika i korsnica.
***
Ova uspešna priča nastala je u okviru projekta „Uspostavljanje inovativne socijalne usluge ‘Inkluzivni savetodavno-edukativni i socio-terapijski centar za podršku deci sa smetnjama u razvoju i osobama sa invaliditetom i njihovim porodicama u Gradu Užicu'“, koji sprovodi Grad Užice u saradnji sa Udruženjem invalida cerebralne i dečije paralize Užice u okviru Programa lokalnih inicijativa za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva – Podrška razvoju inovativnih modela za socijalno uključivanje LIP 2 kojim koordinira Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije (SIPRU) uz podršku Vlade Švajcarske.
Napiši komentar