Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Praktična akademija – inovativni model visokoškolske stručne prakse povezuje studente i preduzetnike

Objavljeno 12.02.2019.

Jovan JovanovićTranskript govora Jovana Jovanovića na 41. Beogradskom Ignite-u Uključi se br. 6” (7. novembar 2018. godine, Impact Hub, Beograd)

Praktična akademija je projekat koji ima za cilj realizovanje visokoškolske stručne prakse u mikro, malim i srednjim preduzećima, što je nešto sasvim novo u Nišavskom okrugu. Nišavski okrug se sastoji od šest opština, a u centralnom delu se nalazi grad Niš, pa se može reći da je on „gospodar prstenova“.

Kad je reč o stručnoj praksi, možemo govoriti o tri grupe aktera. Prva grupa su studenti (među njima sam i ja), a analiza njihovih stavova pokazuje da sami studenti ne razmišljaju o praksi na vreme, već prepoznaju njen značaj tek na kraju studija. Na drugoj strani, preduzetnici smatraju da stručna praksa u malim preduzećima ne može da se meri sa masovnom primenom u velikim sistemima i plaše se da neće biti istog intenziteta. Međutim, iako velika preduzeća imaju konkretna rešenja, preduzetnici brinu da li su znanja koja studenti tamo steknu dovoljno primenljiva u malim i srednjim kompanijama. Na trećoj strani su univerziteti i fakulteti: oni često realizuju stručne prakse u velikim privrednim sistemima i prepoznaju mogućnost realizacije praksi i u malim i srednjim preduzećima, ali nisu sigurni da one u potrebnoj meri doprinose razvoju sve dok i sami preduzetnici ne uvide svoju ulogu u širem ekonomskom okruženju.

Jovan Jovanović - 41. Beogradski Ignite "Uključi se br. 6"U Praktičnoj akademiji je učestvovalo 54 studenta i studentkinje sa pet fakulteta, kao i 15 malih i srednjih preduzeća i zadruga. Prva faza je bila dijagnostička praksa, tokom koje su preduzetnici, studenti i njihovi mentori obilazili firme, identifikovali probleme sa kojima se one suočavaju i razmatrali idejna rešenja koja su studenti predložili u cilju njihovog prevazilaženja. Druga faza je podrazumevala inkubaciju projektnih ideja, u okviru koje je studentima obezbeđeno inspirativno okruženje da rade na rešavanju problema. Bili smo smešteni u kampu na Kameničkom visu i imali smo dve nedelje da po co-working/co-living principu samostalno organizujemo svoj rad i slobodno vreme, od trenutka buđenja do odlaska na spavanje. Treća faza je bila implementaciona praksa, koja je za cilj imala primenu rešenja koja smo razvili i kojima smo nastojali da pomognemo kompanijama i doprinesemo razvoju privrede.

Nakon završetka prakse, četvoro studenata sa Fakulteta zaštite na radu je dobilo mogućnost zaposlenja, izrađeno je nekoliko diplomskih radova na temu Praktične akademije, a studenti koji su se kasnije zaposlili ostvarili su zapažene rezultate u preduzećima u kojima su radili.

Na mene je najsnažniji utisak ostavila međusektorska saradnja – rad sa kolegama i koleginicama sa različitih fakulteta. Okruženje kampa u kome smo bili pomoglo nam je da se oslonimo jedni na druge, priskakali smo u pomoć jedni drugima u trenucima kad neko nije mogao da se snađe i reši pojedine probleme. Iako se pre toga nismo dobro poznavali, postali smo jedna velika porodica.

Uspeh nije da čovek radi ono što voli, već da voli ono što radi. A šta vi mislite, koja je to formula za uspeh?

***

41. Beogradski Ignite - prezenteri41. Beogradski Ignite pod nazivom “Uključi se br. 6”, posvećen socijalnom uključivanju, održan je u sredu, 7. novembra 2018. godine, u beogradskom Impact Hub-u. Organizatori događaja – Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije i Udruženje građana “Srbija u pokretu”, uz podršku Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC) – na taj način su, već šestu godinu zaredom, tradicionalno obeležili Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i motivisali učesnike/ce i posetioce da se bore za inkluzivno društvo.

Posetioci i posetiteljke Beogradskog Ignite-a su imali priliku da čuju lične priče prezentera i prezenterki o tome kako svojim svakodnevnim zalaganjem grade društvo jednakosti za sve, i dobiju odgovore na pitanja: šta podrazumeva aktivno starenje i koje su dobrobiti IT opismenjavanja starijih osoba; kako funkcioniše interaktivna audio-igra posvećena problemima slepih i slabovidih osoba; sa kojim teškoćama se u svakodnevnom životu susreću trans osobe u Srbiji; kako je organska poljoprivreda doprinela zapošljavanju žena u Babušnici; na koji način se organizuje kvalitetna visokoškolska stručna praksa; kako poboljšati zapošljivost mladih Roma i Romkinja; na koji inovativan način se mogu ublažiti teški životni uslovi kojima su izloženi beskućnici.

Jovan Jovanović je apsolvent Ekonomskog fakulteta u Nišu, a inspiraciju nalazi u nevidljivim herojima svakodnevice iz svoje najbliže okoline. Na 41. Beogradskom Ignite-u predstavio je Praktičnu akademiju, u čijem fokusu je realizovanje stručne prakse u mikro, malim i srednjim preduzećima. Ovaj projekat mu je važan jer je inovativan i u prvi plan stavlja međuljudsku saradnju, za koju Jovan veruje da je od velikog značaja za profesije kojima će se u budućnosti baviti njegove kolege i on. Za sebe kaže da je spontan i sklon improvizaciji, a kao svoj najveći izazov vidi prevazilaženje sopstvenih granica. Moto kojim se vodi je da uspeh nije da nikada ne padneš, već da svaki put znaš kako da se dočekaš, ustaneš i nastaviš dalje.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]