Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Predstavljen Poseban izveštaj Zaštitnika građana o sprovođenju Strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja sa preporukama

Objavljeno 13.12.2019.

Predstavljanje Posebnog izveštaja Zaštitnika građana o sprovođenju Strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja sa preporukamaKapaciteti lokalnih samouprava, kao i svest o ulozi koju imaju u procesu inkluzije Roma i Romkinja su osnaženi, ali u nedovoljnoj meri za efikasno sprovođenje mera. Napretku su doprinele mere javne politike u vezi unapređenja položaja Roma/kinja, ali veliki je problem što je Akcioni plan za sprovođenje Strategije za socijalno uključivanje za period 2017-2018. godine istekao, a sa donošenjem novog se kasni već godinu dana, istakla je v.d. pomoćnika generalnog sekretara Zaštitnika građana Jablanka Tabaš na predstavljanju Posebnog izveštaja Zaštitnika građana o sprovođenju Strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja sa preporukama, održanom 11. decembra 2019.

Budući da u svom radu posebnu pažnju posvećuje zaštiti Roma/kinja i da je Strategijom za socijalno uključivanje Roma i Romkinja određen kao organ koji prati sprovođenje mera, Zaštitnik građana izradio je Poseban izveštaj sa ciljem unapređenja ostvarivanja mera datih u Strategiji i u Akcionom planu i ukazivanja na nedostatke uočene u primeni. U svojim glavnim ocenama, poseban izveštaj upozorava da su, prema svim pokazateljima, Romi/kinje i dalje društvena grupa koja se nalazi u najnepovoljnijem socijalnom, ekonomskom i obrazovnom položaju. Predstavnici Zaštitnika građana su u saradnji sa nevladinom organizacijom A11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava, ispitivali stavove sugrađana/ki romske nacionalnosti o merama unapređenja njihovog položaja, a za potrebe tog istraživanja obišli su dvadeset jedinica lokalne samouprave širom Srbije. Istovremeno prikupljeni su podaci od nosilaca mera, gradskih i opštinskih uprava, školskih uprava, filijala i ispostava Nacionalne službe za zapošljavanje, centara za socijalni rad i domova zdravlja i drugih organa javne vlasti u vezi sa ostvarivanjem prava građana i građanki romske nacionalnosti. Istraživanje je vršeno u oblasti obrazovanja, stanovanja, zapošljavanja, zdravlja i socijalne zaštite.

Šef Predstavništva UNHCR-a u Srbiji Hans Fridrih Šoder je izrazio nadu da će rezultati Posebnog izveštaja Zaštitnika građana sa preporukama uticati na dalje politike unapređenja položaja Roma i Romkinja u Srbiji, posebno za interno raseljene Rome sa Kosova i Metohije.

Danilo Ćurčić iz A11 – Inicijative za ekonomska i socijalna prava naglasio je da pozitivni efekti strategije najsporije stižu do najugroženijih Roma i Romkinja, dok je pravna koordinatorka NVO A11 Milijana Trifković navela da se interno raseljeni Romi sa AP Kosova i Metohije i dalje suočavaju sa problemima prijave boravišta i prebivališta.

Kliknite da preuzmete Poseban izveštaj Zaštitnika građana o sprovođenju Strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja sa preporukama (.pdf).

Izvor: www.ombudsman.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]