Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Predstavljen Priručnik za rad nacionalnih saveta nacionalnih manjina u Republici Srbiji

Objavljeno 06.09.2021.

Predstavljen Priručnik za rad nacionalnih saveta nacionalnih manjina u Republici SrbijiU organizaciji Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice, 26. avgusta je predstavljen „Priručnik za rad nacionalnih saveta nacionalnih manjina u Republici Srbiji“.

Priručnik je izrađen u okviru zajedničkog projekta Saveta Evrope i Evropske unije „Promocija različitosti i ravnopravnosti u Srbiji“, a promociji Priručnika pored predstavnika Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, prisustvovali su predstavnici AP Vojvodine, Saveta Evrope i predstavnici nacionalnih saveta nacionalnih manjina koje imaju sedište na teritoriji AP Vojvodine.

U uvodnom obraćanju prisutne je pozdravio Predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor i poručio da je „Priručnik dragocen kako za članove današnjih nacionalnih saveta, tako i za buduće nacionalne savete, ali istovremeno predstavlja dokument koji možemo s ponosom pokazati evropskoj političkoj javnosti, kao dostignuće naše politike“.

„Potrebna je živa reč nas koji smo alat, da budemo sigurni da se primenjuje i unapređuje zaštita nacionalnih manjina na celoj teritoriji Republike Srbije. Zahvaljujući ovom Priručniku, korisnici imaju jasnu sliku o tome kako se primenjuje Zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina i kako na najbolji način mogu da iskoriste njegov kapacitet”, istakla je ministarka Gordana Čomić.

„Nakon održanih izbora za članove nacionalnih saveta i usvajanja seta manjinskih zakona 2018. godine, Ministarstvo je uočilo potrebu da se neka od najvažnijih pitanja u vezi s radom nacionalnih saveta preciznije obrade, naglase i predstave na praktičan način, te je sačinjen priručnik prema oblastima u kojima nacionalni saveti vrše svoja ovlašćenja”, naglasila je Ivana Antić, pomoćnica ministra.

„Unapređenje zaštite nacionalnih manjina i rada nacionalnih saveta ima pozitivan efekat na promociju različitosti i ravnopravnosti”, kazao je Tobias Flesenkemper, šef Misije Saveta Evrope u Beogradu.

Zamenik predsedavajućeg Koordinacije nacionalnih saveta nacionalnih manjina Dalibor Nakić istakao je da su u Priručniku date jasne smernice koje će doprineti uspešnijem radu svih nacionalnih saveta, kao i da će predstavljati značajno sredstvo u vršenju ovlašćenja nacionalnih saveta i zahvalio se svima koji su učestvovali u njegovoj pripremi.

Osnovna namena Priručnika je da korisnicima omogući da na jednom mestu pronađu praktične primere akata koje nacionalni saveti nacionalnih manjina, saglasno propisima, mogu da donesu, kao i savete koje korake i aktivnosti treba da preduzmu kako bi blagovremeno, potpuno i efikasno vršili neka od javnih ovlašćenja koja su im poverena.

Izvor: minljmpdd.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]