Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Predstavljen Prvi izveštaj o sprovođenju Akcionog plana za ostvarivanje prava nacionalnih manjina za prvi i drugi kvartal 2016.

Objavljeno 29.11.2016.

izvestaj_akcioni_plan_nacionalne_manjineKancelarija za ljudska i manjinska prava Vlade Republike Srbije saopštila je da je 28. novembra predstavljen Prvi izveštaj o sprovođenju Akcionog plana za ostvarivanje prava nacionalnih manjina za prvi i drugi kvartal ove godine.

Skup su otvorili direktor Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović, pomoćnik ministra pravde i predsednik pregovaračke grupe za Poglavlje 23 Čedomir Backović, državni sekretar Ministarstva državne uprave i lokalne samuprave Ivan Bošnjak i šef Misije OEBS-a u Srbiji Andrea Oricio.

Paunović je tom prilikom upoznala prisutne sa rezultatima prvog ciklusa izveštavanja o sprovedenim aktivnostima u prvom i drugom kvartalu ove godine, i navela da se veliki broj dospelih i kontinuiranih aktivnosti (približno 87 odsto) realizuje od strane više od 80 nosilaca i partnera naznačenih Akcionim planom.

Takođe, Paunović je naznačila da će daljem unapređenju sistema praćenja i izveštavanja o realizaciji Akcionog plana značajno doprineti i kontakt osobe, određene ispred institucija zaduženih za sprovođenje aktivnosti u Akcionom planu, kao i da će Kancelarija u narednom periodu nastaviti da koordinira, podržava i unapređuje njihov rad i međusobnu saradnju.

Ona je istakla da je Kancelarija za ljudska i manjinska prava Prvi izveštaj prevela na engleski jezik, ali da je u planu da se on prevede i na manjinske jezike koji su u službenoj upotrebi u Srbiji.

Paunović je ukazala na značaj rada nacionalnih saveta na unapređenju i zaštiti prava nacionalnih manjina, i uputila poziv savetima da i u budućnosti nastave da pružaju podršku realizaciji Akcionog plana za ostvarivanje prava nacionalnih manjina.

Backović je istakao da je samim usvajanjem Akcionog plana za ostvarivanje prava nacionalnih manjina, Vlada Srbije ispunila jedan od zacrtanih ciljeva predviđenih Akcionim planom za pregovaračko Poglavlje 23.

On je naveo je da usklađena metodologija praćenja realizacije Akcionog plana za nacionalne manjine i Akcionog plana za pregovaračko Poglavlje 23 značajno doprinosi naporima za koordiniranim i unifikovanim delovanjem, koje Vlada preduzima na evropskom putu Srbije.

Bošnjak je podsetio na to da je Vlada, nakon prethodnih izbora, obrazovala novi Savet za nacionalne manjine, kojem će predsedavati ministar državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić.

Takođe, on je najavio da će se u narednom periodu održati sednice Saveta, gde će se razmatrati Prvi izveštaj o sprovođenju Akcionog plana, kao i druga pitanja od značaja za ostvarivanje prava nacionalnih manjina u Srbiji.

Bošnjak je rekao da je u prethodnom periodu Vlada Srbije puno uradila na razvoju dijaloga i obezbeđivanju razvoja prava i sloboda nacionalnih manjina radeći sa nacionalnim savetima na Akcionom planu za ostvarivanje prava nacionalnih manjina, što Prvi izveštaj o njegovom sprovođenju jasno pokazuje.

Oricio je istakao da je poboljšanje položaja i integracije nacionalnih manjina ključno za funkcionisanje inkluzivnog i demokratskog društva.

Kao multikulturalno i multietničko društvo, Srbija je usvojila veoma napredan pravni okvir da bi osigurala zaštitu manjinskih prava, sprečila diskriminaciju po svim osnovama i pružila podršku boljoj integraciji ljudi iz manjinskih zajednica u politički i javni život, ocenio je on.

Oricio je naglasio važnost sprovođenja mera i aktivnosti u cilju unapređivanja prava nacionalnih manjina, kao i posvećenost Misije podršci Vladi Srbije na ovom polju, navodi se u saopštenju.

Izvor: www.srbija.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]