Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Savremeni Fairtrade sistem

Objavljeno 10.10.2012.

fairtrade_markPiše: Filip Brković, MPhil Cantab (Blog o socijalnom uključivanju)

Svet je 6. avgusta 2012. godine ponovo imao priliku da bude svedok još jednog podviga agencije NASA, sletanja na Mars sonde Kjuriositi. Dve nedelje nakon uspešnog početka misije, nadahnuta ovim uspehom, NASA je objavila planove za sledeći let na Mars za 2016. godinu. „Svemirska letelica Insajt predstavljaće statični lender koji će nositi instrumente za ispitivanje unutrašnjosti Marsa“, izjavili su stručnjaci agencije. Prema tome, ne samo što Kjuriositi nije prva zemaljska letelica koja je sletela na Mars, već svakako neće biti ni poslednja, te deluje da ljudska znatiželja, pronicljivost i napredak nemaju (bar kosmičkih) granica.

U isto vreme, na planeti Zemlji, skoro dve milijarde ljudi živi ispod linije siromaštva utvrđene Programom za razvoj Ujedinjenih nacija. Oni su gladni, nemaju pristupa pijaćoj vodi, skloništu i osnovnoj zdravstvenoj nezi, nepismeni su, nezaposleni, bez lične sigurnosti, često u potpunosti bez mogućnosti da promene međunarodna pravila koja ugrožavaju njihove interese, bez osnovnih demokratskih prava i sloboda. Izgleda da je iskorenjivanje globalnog siromaštva izazovniji zadatak za našu civilizaciju od slanja svemirskih letelica na Mars. Prema tome, ne iznenađuje činjenica da se danas mnoštvo razvojnih ideja, programa i kampanja bavi ovim pitanjem.

Jedna od njih, koja je uhvatila značajnog maha tokom poslednje dve decenije, jeste Fair Trade koncept koji predstavlja trgovinsko partnerstvo, prvenstveno između marginalizovanih proizvođača i radnika iz najsiromašnijih regiona Afrike, Azije i Južne Amerike i potrošača iz zemalja Evrope, Severne Amerike, Istočne Azije i Australije, zasnovano na dijalogu, transparentnosti i poštovanju, kojim se teži ostvarivanju veće ravnopravnosti u međunarodnoj trgovini. Najznačajniji deo današnjeg Fair Trade koncepta je Fairtrade sistem, vodeći Fair Trade pokret u poljoprivredi i prehrambenom sektoru, i najveći sistem za etičku sertifikaciju zasnovan na ISO 65 standardu, koji se lako prepoznaje po zaštitnom znaku FAIRTRADE, koji je u vlasništvu Fairtrade Labelling Organizations International (FLO). U srži postojećeg Fairtrade sistema leži pet osnovnih socijalnih, ekonomskih, radnih i ekoloških principa i dve glavne monetarne prednosti, Fairtrade minimalna cena i Fairtrade premija, koji su garantovani strogim sistemom pravila, propisa i standarda FLO-a.

Što se tiče pet ključnih principa, prvo, Fairtrade sistem teži ostvarenju reforme globalnog ekonomskog sistema, kroz pružanje finansijske, tehničke i organizacione podrške marginalizovanim proizvođačima, podizanjem svesti kako u razvijenim, tako i u zemljama u razvoju,  i kampanjama koje se zalažu za promene u pogledu pravila i praksi konvencionalne međunarodne trgovine. Drugo, zastupa drugačiji način poslovanja, insistirajući na transparentnosti i odgovornosti, tretirajući proizvođače i potrošače sa poštovanjem i pružajući potpune informacije. Treće, podržava bolje uslove trgovine plaćajući pravičnu naknadu, omogućavajući pristup finansiranju pre žetve/proizvodnje, podržavajući dugoročnija ulaganja i višegodišnju poslovnu saradnju kako bi se izbegla nepotrebna i nepovoljna zaduživanja proizvođača. Osim toga, Fairtrade sistem osigurava prava proizvođača i radnika obezbeđujući društveno odgovorna, bezbedna i zdrava radna mesta u skladu sa nacionalnim zakonima i konvencijama Međunarodne organizacije rada (MOR). Napokon, promoviše održivi razvoj jačanjem malih proizvođača i podsticanjem boljih ekoloških praksi.

(…)

Tekst “Savremeni Fairtrade sistem” Filipa Brkovića u celini možete pročitati na Blogu o socijalnom uključivanju.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]