Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Srbija je posvećena uključivanju osoba sa invaliditetom u politički život

Objavljeno 31.03.2017.

Petnaestog marta 2017. godine više od 80 predstavnika Parlamenta, javnog i privatnog sektora, nezavisnih institucija, lokalnih vlasti, predstavnika organizacija osoba sa invaliditetom iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, organizacija za monitoring izbora,  učestvovalo je na Nacionalnoj konferenciji o političkom učešću osoba sa invaliditetom. Ova konferencija je obležila završetak projekta Jačanje političkog učešća osoba sa invaliditetom koji realizuje Centar za samostalni život osoba sa invaliditetom Srbije u partnerstvu sa Nacionalnom organizacijom osoba sa invaliditetom Srbije, a finansira, agencija Američke vlade, USAID.

Ovaj osamnaestomesečni projekat vredan 296.250 dolara doprineo je povećanju političkog učešća osoba sa invaliditetom (OSI) u Srbiji na nacionalnom i na lokalnom nivou. Pored toga, projekat je razvio kapacitete organizacija OSI za vršenje uticaja na zakonodavne i izborne procese u njihovim zajednicama, ostvario je pozitivne promene u izbornim pravilima, doprineo je izmenama zakona i politika na nacionalnom nivou, i podržao je saradnju između lokalnih vlasti i organizacija osoba sa invaliditetom u pet gradova Srbije (Novi Pazar, Prijepolje, Kladovo, Bor i Negotin).

Predsednica Narodne Skupštine, Maja Gojković, podsetila da je Skupština Srbije u decembru 2015. godine podržala projekat i istakla da je pored zakona o zabrani diksriminacije i zabrani diskriminacije osoba sa invaliditetom, Skupština Srbije usvojila i zakone o socijalnoj zaštiti, profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, upotrebi znakovnog jezika i kretanju uz pomoć psa vodiča.

Takođe formirana je parlamentarna Radna grupa za osnaživanje osoba sa invaliditetom u politici. „Verujem da smo sa ovim projektom i formiranjem Radne grupe napravili značajne korake, ali to je samo početak borbe za veću društvenu i političku uključenost osoba sa invaliditetom”, istakla je Gojković.

Ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Ana Brnabić je istakla da, kako god da se završi reforma državne uprave, koliko god ona bila uspešna, ona neće biti po meri svih svojih građana dok ne postoje rampe za prilaz osoba sa invaliditetom svim lokalnim samoupravama, dok oni ne mogu da ulaze u sve svoje institucije.

„Krenućemo od Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu koje i dalje nema prilaz, iako je resorno Ministarstvo. Na tome sada radimo”, rekla je Brnabić.

Na otvaranju skupa, Ambasador SAD-a, Kajl Skat je rekao da je CIL postigao mnogo, ali da ostaje još mnogo toga što Sjedinjene Američke Države i Srbija mogu da urade kada je u pitanju uključivanje OSI u politički život. “Osobe sa invaliditetom u Srbiji čine oko 8 posto stanovništva. Iz ugla razvoja političkih partija posmatrano, ovo je dovoljno značajan broj da bi mogao da promeni stvari za bilo koju političku partiju koja je u stanju da pridobije podršku osoba sa invaliditetom.

Predsednik Republičke izborne komisije, Vladimir Dimitrijević rekao je da je ove godine Republička izborna komisija objavila smernice u kojima se zahteva da sva glasačka mesta budu pristupačna svima.

Direktorka Projekta, Gordana Rajkov rekla je da osobe sa invaliditetom moraju da učestvuju u politici ako hoće da utiču na donošenje odluka.

„Političari će neke odluke i mere donositi koje moraju, a ne moraju nužno da odgovaraju našim potrebama. Ako damo svoj doprinos onda su veće šanse da ćemo svi zajedno postići bolje rezultate”, istakla je Rajkov.

Više informacija na www.cilsrbija.org

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]