Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Srbija pokazala posvećenost zaštiti ljudskih prava

Objavljeno 29.06.2018.

Savet za ljudska prava UNKancelarija za ljudska i manjinska prava Vlade Republike Srbije 29. juna je saopštila da je Savet za ljudska prava UN usvojio na 38. zasedanju u Ženevi izveštaj Radne grupe za Univerzalni periodični pregled (UPR) za Republiku Srbiju.

Srbiju su, na usvajanju završnog izveštaja, predstavljali direktorка ove kancelarije Suzana Paunović i šef Stalne misije Republike Srbije pri UN i drugim međunarodnim organizacijama u Ženevi Dejan Zlatanović.

Radna grupa Saveta za ljudska prava UPR u izveštaju za Srbiju konstatovala je da je naša zemlja pokazala posvećenost zaštiti ljudskih prava načinom na koji se pripremala i učestvovala u Trećem ciklusu UPR.

Paunović je ocenila da je najbolji pokazatelj ove tvrdnje jačanje institucionalnih kapaciteta u pripremi za ceo proces, jačanje samog izveštajnog procesa, uključenost svih relevantnih domaćih aktera u pripremu za Treći ciklus, kao i visok nivo saradnje koji je postignut među njima.

Prema njenim rečima, Srbija će i u budućnosti težiti tome da poveže proces izveštavanja ka ugovornim telima Ujedinjenih nacija sa Ciljevima održivog razvoja, kao i da ostaje posvećena Univerzalnom periodičnom pregledu i saradnji sa Savetom za ljudska prava UN.

Srbija je kroz Treći ciklus Univerzalnog periodičnog pregleda (UPR) prošla u januaru ove godine, i u ovom procesu od država članica UN dobila 190 preporuka, od kojih je prihvaćeno 175, a notirano 15.

U dijalogu sa delegacijom Srbije učestvovalo je 86 zemalja članica UN, koje su tom prilikom pohvalile postignuti napredak naše zemlje u prethodne četiri godine u svim oblastima od značaja za ostvarivanje ljudskih prava.

Paunović je istakla da je Savet za ljudska prava UN posebno naglasio značaj uspostavljenog Saveta Vlade za praćenje primene preporuka ugovornih tela UN za ljudska prava, čiji je rad umnogome olakšao izradu izveštaja Srbije za ovaj ciklus UPR.

Srbija je jedina država u regionu i jedna od retkih država u svetu koja ima sistemski način praćenja svih preporuka UN, koji je pohvaljen i od Saveta za ljudska prava UN.

Šef Stalne misije Republike Srbije pri UN i drugim međunarodnim organizacijama u Ženevi Dejan Zlatanović je, prilikom usvajanja izveštaja radne grupe, ponovio da je Srbija posvećena demokratiji i vladavini prava, kao i da preduzima sve neophodne mere kako bi ojačala njihovo sprovođenje u praksi.

On je istakao i da saradnja sa samim Ujedinjenim nacijama značajno doprinosi promociji i zaštiti ljudskih prava u Srbiji, dok je saradnja sa Kancelarijom Visokog komesara za ljudska prava, Kancelarijom UN u Srbiji i Misijom OEBS u Srbiji, pomogla u velikoj meri celom procesu u okviru Trećeg ciklusa UPR.

Srbija čvrsto veruje u mehanizme Ujedinjenih nacija, njihov pozitivan uticaj na društva naših zemlja i šire, kao i u njihov doprinos regionalnom i globalnom miru i stabilnosti. Ovakav dijalog treba uvek sprovoditi na jedan objektivan, depolitizovan i nezavisan način, kao što su i sama ljudska prava – univerzalna i neotuđiva, zaključio je Zlatanović.

Preuzeto sa: www.srbija.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]