Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Srbija prva van EU uvela Indeks rodne ravnopravnosti

Objavljeno 02.02.2016.

Zorana MihajlovićPotpredsednik Vlade Republike Srbije Zorana Mihajlović izjavila je 2. februara da je Srbija prva zemlja van EU koja u statistici koristi Indeks rodne ravnopravnosti, kao važan indikator koji treba da pokaže gde smo kada je ta oblast u pitanju, ali i na čemu još treba da radimo.

Mihajlović je, u izjavi uoči otvaranja konferencije na kojoj je predstavljen Indeks rodne ravnopravnosti za Srbiju, rekla da su ostvareni rezultati najbolji u segmentu moći, i ne samo kada je reč o ženama u parlamentu, već i zbog toga što se žena nalazi na čelu Narodne banke Srbije.

Kada imate ženu na mestu guvernera, a to se smatra jednom od najmoćnijih institucija, Srbija ima povoljnu poziciju, dodala je ona.

Mihajlović, koja je i predsednik Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, istakla je, međutim, da u dve oblasti mora da se radi još više, a reč je o zapošljavanju i ekonomskom osnaživanju žena.

Prema njenim rečima, žene čine 52 odsto stanovništva, ali je njihova zaposlenost 30 odsto, što nije dovoljno.

Žene moramo da zaposlimo, poručila je ona, uz napomenu da kada žene rade jednako kao muškarci i primaju istu platu za isti posao, onda možemo da govorimo o rodnoj ravnopravnosti i osnovi privrednog razvoja.

Direktor Evropskog instituta za rodnu ravnopravnost Virdžinija Langbak rekla je danas da Srbija ima razloga da bude ponosna na to što je prva zemlja van EU koja je uvela Indeks rodne ravnopravnosti.

Langbak je navela da je Srbija prva zemlja koja je pokazala dobre rezultate, gotovo kao u državama članicama EU, i da može da bude primer za druge zemlje kandidate da se ugledaju na nju.

Ona je, ističući da su ovi nalazi važni jer pružaju osnov za dalju analizu, izrazila nadu da će Srbija uskoro predstaviti i druge, nove indekse koji će biti uvedeni u statistiku i pomoći u formulisanju politika.

Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport pohvalio je Srbiju zbog toga što se na ovaj način bavi problematikom rodne ravnopravnosti.

Devenport je rekao da će Srbija sada imati vrlo dobar instrument za analizu u ovoj oblasti, i iskazao nadu da će ovo uticati na kreiranje javne politike u tom segmentu.

Srbija je prema Indeksu rodne ravnopravnosti na zajedničkoj listi sa članicama EU na 22. mestu i na gotovo pola puta ka ostvarivanju rodne ravnopravnosti, saopštio je danas Evropski institut za rodnu ravnopravnost (EIGE).

Prema Indeksu rodne ravnopravnosti, Srbija je ostvarila rezultat od 40,6 poena od 100, dok je prosek u EU 52,9 poena.

Srbija je po zastupljenosti žena u odlučivanju među 10 najbolje pozicioniranih članica EU, navodi se u saopštenju EIGE-a, i dodaje da je uvođenje kvota na parlamentarnim izborima doprinelo većem učešću žena u političkom životu.

Glavni izazovi za Srbiju, kao i većinu članica EU, jeste prevazilaženje tradicionalne podele na muška i ženska zanimanja i stvaranje radnih uslova koji su više prilagođeni porodičnom životu.

Indeks rodne ravnopravnosti prati napredak u ostvarivanju rodne ravnopravnosti i pruža ocenu stanja u četiri domena – rad, novac, znanje, vreme, moć i zdravlje.

Indeks rodne ravnopravnosti, koji EIGE izrađuje od 2013. godine, prvi put je urađen i za Srbiju, a Srbija je prva zemlja zapadnog Balkana za koju je izrađen Indeks rodne ravnopravnosti po metodologiji EIGE-a.

Izvor: www.srbija.gov.rs

Saznajte više…

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]